„V Roskosmosu pracujeme už pět let. Tam se rozkradly miliardy. Miliardy. A konce nevidět. Technika je jednoduchá - nejdřív dostat za hranice peníze, pak rodinu a nakonec samotného pachatele,” řekl Bastrykin se zřejmou narážkou na Jaskina, který uprchl na Západ pod záminkou služební cesty.

Jaskin požádal z ciziny o sesazení z funkce. Podle deníku Kommersant byl naposledy viděn v Řecku. Ředitelovo působení v ústavu, spadajícím pod Roskosmos, nyní prověřuje tajná služba FSB.

Ústav patří ke klíčovým podnikům raketového průmyslu, vyvíjely se v něm přístroje pro lokalizaci vojenské techniky za pomoci satelitní navigace. Zajišťuje také kontrolu a odolnost součástkové základny a elektronických přístrojů vesmírných aparátů vůči kosmickému záření.

„Podle všeho se obával, že bude odhaleno rozkrádání rozpočtových prostředků, a proto raději opustil zemi před začátkem vyšetřování,” řekl deníku o možných motivech ředitelovy emigrace nejmenovaný zdroj.

Problémový Roskosmos

Roskosmos rozkrádačky přiznal ale bagatelizoval je: „Případy oznámené předsedou vyšetřovacího výboru Alexandrem Bastrykinem jsou známé široké veřejnosti.“ Už se také kvůli nim provádí vnitřní audit a prošetřuje je FSB.

Již v únoru se v médiích objevily zprávy, že vnitřní kontroly v Roskosmosu, které nejspíše nařídil sám prezident Vladimir Putin, vedly k zahájení 14 trestních řízení. Rozkrádání a korupce jsou přitom pokládány za jednu z hlavních příčin neúspěchů v ruském vesmírném programu.

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin slíbil zavést v organizaci pořádek, napsala agentura TASS. „Budeme muset zavést pořádek, vypracovat finanční a hospodářský audit. Ne všem se to líbí, ale touto cestou se vydáme,” řekl Rogozin. Roskosmos se podle něj musí „zbavit špatností” a pustit se do práce, kterou od něj všichni čekají.