Ministr pro brexit Stephen Barclay stanici BBC řekl, že by se o dvakrát odmítnuté dohodě mohlo hlasovat navzdory rozhodnutí předsedy sněmovny, který je konzervativec, stejně jako premiérka Theresa Mayová. Jednou z možností je, že by Mayová dokázala doložit, že má už pro text dostatečnou podporu. Tu však zatím ještě nezískala.

Podle ministra pro rodinu Nadhima Zahawiho, který je zastáncem odchodu z EU, je také variantou, že by parlament odhlasoval zrušení planosti nařízení z roku 1604, které neumožňuje hlasovat během jednoho zasedání, jež může trvat řadu dnů, dvakrát o stejném návrhu. Tato cesta se považuje ze nejpravděpodobnější.

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová

FOTO: Reuters Tv, Reuters

Mohla by také zasáhnout královna a ukončit stávající zasedání parlamentu. Pokud by se hned zahájilo nové, už by bylo možné stejný text předložit.

I Barclay ale přiznal, že se zřejmě nepodaří prosadit hlasování na tento týden, podle něj by se mělo hlasovat na začátku příštího týdne.

Babiš: Česko nebude dělat Británii problémy a žádost o odklad brexitu podpoří

Mayová na úterní schůzi kabinetu popsala dvě varianty vývoje, tedy krátký a dlouhý odklad vystoupení z EU. Neobjasnila však, kterou možnost preferuje. „Seděla tam jako poslušný pejsek a neučinila skutečné rozhodnutí. Měla by přece vést,“ citoval list The Times nejmenovaný zdroj z britské vlády.

Merkelová je pro odchod v dojednaném termínu

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že bude usilovat o odchod Britů z EU v dříve zmiňovaném termínu s dohodou: „Budu bojovat do poslední hodiny 29. března za spořádaný brexit. Nemáme moc času, ale ještě máme pár dní.“

Německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth dodal: „Naše trpělivost je nyní skutečně podrobována testu a mohu jen požádat naše partnery v Londýně, aby nakonec připravili konkrétní zdůvodnění, proč žádají o odklad.“

Diskutujte o brexitu u čaje, vyzvala anglikánská církev věřící

Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová byla méně diplomatická: „Vždycky je otázkou, na co poskytovat odklad. Čas není řešení. Potřebujeme rozhodnutí z Londýna.“