Test se provádí kvůli úpravám ruské počítačové sítě, které vyžaduje zákon schválený loni v prosinci ruským parlamentem. Ten nakazuje zajistit autonomní funkci internetu v Rusku, aby fungoval i v případě, že by se zahraniční mocnosti rozhodly izolovat Rusko a odepřít mu k internetu přístup. Podle zákona má být uskutečněn do 1. dubna, uvedl server ZDNews. Doba trvání zkoušky nebyla specifikována.

Test zahrnující odpojení, který podle ZDNews způsobí chaos, byl schválen na zasedání Informační bezpečnostní pracovní skupiny, které se konalo na konci ledna. Komisi předsedá ředitelka ruské firmy pro kybernetickou bezpečnost InfoWatch Natalia Kasperská, která je spoluzakladatelkou antivirové společnosti Kaspersky Lab. Členy skupiny jsou i ruské telekomunikační firmy MegaFon, Beeline, MTS a RosTelecom. S testem odpojení souhlasí i ruští provideři MailRu a Yandex.ru.

Správci domén mají být v Rusku

Zákon také požaduje, aby Rusko vytvořilo vlastní síť webových adres a DNS serverů. DNS servery jsou ve světě jedniček a nul velmi důležité, protože standardně překládají webové adresy na číselné adresy fyzických počítačů (IP adresy). Pokud tedy uživatel zadá do prohlížeče například adresu www.novinky.cz, díky DNS serverům je přesměrován na správnou IP adresu, kterou vlastně ani vůbec nemusí znát.

Díky vlastním DNS serverům bude Rusko schopno internet provozovat, i když budou od ruské sítě odpojeny zahraniční servery, kde jsou adresy DNS.

V současnosti servery s DNS provozuje dvanáct organizací, z nichž žádná nesídlí v Rusku. Tam ale existuje řada kopií adresářů, takže by mohl internet v Rusku fungovat i v případě, že by na zemi byly aplikovány sankce odpírající přístup k internetu, a tedy k zahraničním serverům se jmény domén.

Rusko chce, aby veškerá komunikace mezi ruskými uživateli probíhala přes ruské servery.

Změny se mají dotknout také internetových distribučních uzlů umístěných v Rusku. Díky tomu získá státní dozor Roskomnadzor, který má na starosti telekomunikace, kontrolu nad celkovým proudem dat v síti. Zjednodušeně řečeno, bude mít možnost rozhodovat o tom, jaké weby se obyvatelům Ruska zobrazí a jaké nikoliv.

Právě na riziko filtrace zobrazovaných stránek upozornil server ZDNews. Podle něj se může stát, že Rusům bude takto zablokován přístup k zahraničním serverům. Také se zajistí, že nebude dál přeposílán obsah označovaný za nevhodný, mohlo by jít tedy o podobný systém cenzury internetu, jaký používá Čína.

Agentura RBK uvedla, že většina poskytovatelů internetových služeb v Rusku s plánem souhlasí i proto, že modifikaci infrastruktury zahrnující instalaci nových serverů platí vláda, ale neshodli se na technickém řešení.

Na plánu Rusko pracuje delší dobu. Už v roce 2017 ruští představitelé oznámili, že plánují, aby 95 procent provozu na internetu v Rusku procházelo přes místní servery.