Jeden ze dvou mluvčích žlutých vest Eric Drouet  po setkání s ministrem francouzské vlády uvedl, že úterní prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona „Francouze vůbec nepřesvědčilo”. Přáním většiny žlutých vest je nicméně pokračovat v protestech i příští sobotu, zdůraznil Drouet.

Macron v úterý hájil jako „správný a potřebný” svůj víceletý plán „ekologické transformace” země, jehož součástí je i zvýšení daně na pohonné hmoty. Zároveň částečně ustoupil a oznámil, že výše daní na pohonné hmoty bude do budoucna navázána na vývoj ceny ropy na světových trzích, aby občané nebyli nadmíru zatíženi. Francie se podle Macrona nicméně musí oprostit od užívání fosilních paliv. [celá zpráva]

Po vystoupení Macorna byla také oznámena schůzka zástupců žlutých vest s ministrem pro životní prostředí. Podle Droueta se na schůzce s de Rugym nehovořilo jen o problému zdražování pohonných hmot, ale „debata byla mnohem širší”. Žluté vesty ale neuspokojila.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté ve Francii nasadili proti demonstrujícím slzný plyn

Na protestech proti plánovanému zdražení pohonných hmot od začátku nového roku se lidé v reflexních žlutých vestách scházejí od poloviny listopadu. V sobotu po celé Francii protestovalo přes 100 000 lidí. Na pařížské třídě Champs-Élysées, kde sídlí i francouzský prezident a kde nebyl protest povolen, demonstrující zapalovali odpadkové koše i zaparkované automobily a rozbíjeli výlohy obchodů. [celá zpráva]

Podle Macrona některé záběry z demonstrací působily jako „válečné scény”. Prezident varoval, že by protestní hnutí mohlo poškodit obraz Francie v zahraničí.

Nejvíce lidí se sešlo hned na první demonstraci  17. listopadu. Bylo jich skoro 280 000.[celá zpráva]