Původně se narodila jako muž. To bylo také zaneseno do jejího rodného listu. Problémy s pohlavím podle svého vyjádření začala pociťovat během puberty. Úspěšnou operaci pohlaví podstoupila ale až v roce 2001. Bývalá atletka a zdravotní sestra se přesto necítí být ani ženou, ani mužem. Identifikovala se spíše jako tzv. třetí pohlaví nebo intersexuál.

Možnost uvádět třetí pohlaví v oficiálních dokumentech vychází z rozhodnutí nizozemského soudu, který letos v květnu umožnil lidem, kteří se neidentifikují jako muž nebo žena, aby měli v dokladech genderově neutrální X.

Detail pasu Leonè Zeegersové

Detail pasu Leonè Zeegersové

FOTO: Profimedia.cz

S variantou X počítá i Německo

V Evropě je vydání takového pasu novinkou. S možností uvádět písmeno X do dokladů počítá sice také Německo, kdy tamější vláda odsouhlasila příslušný návrh zákona, předloha ale stále čeká na své projednání v německém parlamentu.

„Vláda kancléřky Angely Merkelové schválila příslušný návrh zákona 15. srpna 2018. V současné době je zákon v parlamentu a prochází legislativní procedurou,“ sdělil Novinkám mluvčí ministerstva vnitra Harald Neymanns. Při narození dítěte lze tedy zaznamenat jako pohlaví buď mužské, nebo ženské, anebo kolonku nechat nevyplněnou, dodal mluvčí. Podle odhadů žije v Německu asi 80 tisíc intersexuálních osob.

Německá vláda reagovala odsouhlasením zákona na rozhodnutí tamějšího ústavního soudu, který dospěl k závěru, že dosavadní právní úprava je v této záležitosti v rozporu s osobnostními právy a se zákazem diskriminace zakotvenými v ústavě. U soudu si stěžoval člověk, který žádal o změnu pohlaví. V úředních dokumentech byl veden jako žena, ale podle předloženého chromozomatického testu nebyl ani ženou, ani mužem.

Třetí pohlaví uznává například Austrálie, Nový Zéland, Kanada či Malajsie.