Hlavní obsah

Tři roky pro českého lupiče v domě Kňažka jsou málo, rozhodl slovenský soud

Právo, ivi (Bratislava)

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

ivi (Bratislava)

Slovenský Nejvyšší soud v úterý zrušil verdikt soudu nižší instance vůči Čechovi Pavlu Novotnému za krádež v bratislavské vile herce a bývalého politika Milana Kňažka. Vyhověl tak dovolání, že tříletý trest vězení je nízký.

Foto: Milan Malíček, Právo

Milan Kňažko

Článek

„Nevyšší soud Slovenské republiky na základě dovolání ministra spravedlnosti zrušil rozsudek okresního soudu Bratislava I. a přikázal mu, aby věc v potřebném rozsahu opětovně projednal a rozhodl. Důvodem pro tento postup bylo zjištění nesprávného použití zákonných ustanovení upravujících polehčující okolnosti, čímž došlo k porušení zákona ve prospěch obviněného,“ řekla Novinkám mluvčí Nejvyššího soudu SR Alexandra Važanová.

K incidentu došlo loni v lednu. Kňažko v noci přistihl muže ve svém domě, když ho vzbudil podezřelý hluk, a zloděje postřelil legálně drženou pistolí. Poraněný muž stihl z vily uprchnout, ale policisté ho dopadli na zahradě Kňažkova domu v prestižní bratislavské čtvrti nedaleko památníku Slavín. V bratislavské nemocnici se poté podrobil několikahodinové operaci.

Lupič se pokusil odcizit 200 tisíc českých korun, desetitisíce maďarských forintů, hodinky a šperky. Kromě krádeže byl Čech obžalován i z porušování domovní svobody a z poškození cizí věci.

Novotný pochází ze Strakonic. Podle serveru tvnoviny.sk je to recidivista a policie po něm pátrala osm let. Bydlel delší dobu na Slovensku.

Přípustná sebeobrana

Podle expertů nebylo protiprávní, když Kňažko použil zbraň při ochraně sebe a svého majetku v nutné obraně. „V tomto případě je použití zbraně na ochranu života, zdraví či majetku v souladu se zákonem,“ potvrdil právník Jaroslav Ivor.

Milan Kňažko je herec i bývalý politik. V roce 1989 vrátil titul zasloužilý umělec na znamení nesouhlasu s politikou komunistického režimu. V listopadu 1989 se pak stal tribunem bratislavských shromáždění.

Následně působil jako první ministr zahraničí Slovenské republiky po rozdělení federace. Později zastával post ministra kultury. Neúspěšně kandidoval na funkci prezidenta Slovenské republiky a na post primátora Bratislavy.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám