Migranti v Tripolisu zachránění z moře libyjskou pobřežní stráží
FOTO: Ahmed Jadallah, Reuters
čtvrtek 16. listopadu 2017, 4:00
vpl, mcm, ČTK, DPA, CNN, Právo
V rámci jednorázového mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl z dvou tehdy migrací zatížených jihoevropských zemí, jenž byl domluven v roce 2015, si zatím ostatní státy převzaly přes 31 500 osob. [celá zpráva]
Program předpokládající původně přerozdělení až 120 tisíc lidí skončil po dvou letech letos v září. Žádný další migrant už tak do něj nemůže být nově zařazen. V obou jihoevropských státech ale na přejezd do jiné unijní země dál čekají stovky uprchlíků.
Praha, Varšava a Budapešť opakovaně upozorňují na minimální reálnou funkčnost celého mechanismu a výrazně nižší počty skutečně přesunutých migrantů.
Po několika stupních a vzájemné výměně stanovisek nyní Komise stojí před rozhodnutím, zda věc předat unijnímu soudu. Ten by mohl zemím uložit vysokou jednorázovou pokutu či ukládat i opakované penále do chvíle, než začnou své povinnosti plnit. Podle informací ČTK měla Komise původně o předání věci soudu rozhodnout tento týden, nakonec však věc odložila.
CNN: Migranti jsou v Libyi na prodej jako otroci
Do Evropské unie dorazilo v letošním roce výrazně méně migrantů, oznámil ve středu eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. [celá zpráva] Souvisí to prý mimo jiné s bojem proti převaděčství, lepší ochranou hranic či se spoluprací s Libyí.
Příznivě znějící zpráva pro Evropu pro migranty ovšem znamená naopak horší vyhlídky. Americká stanice CNN upozorňuje na to, že někteří lidé se v Libyi prodávají jako otroci.
„Osm set,“ vykřikuje dražitel a pokračuje: „900, 1000, 1100... Prodáno za 1200 libyjských dinárů.“ Tento ekvivalent 17 tisíc korun není určen na zakoupení ojetého auta, kusu pozemku či nábytku. „Zbožím“, které se draží na libyjském trhu, jsou dva mladíci a jejich pracovní síla.
Neidentifikovaný muž, jehož prodej zachycuje zrnitý záznam z mobilu získaný americkou stanicí CNN, je Nigerijec. Vypadá na dvacet a je oblečen ve vybledlé košili a teplácích. Dražitel, který je mimo záběr, ho nabízí v rámci týmu „velkých silných chlapů vhodných pro práci v zemědělství“.
Na základě tohoto videa se pracovníci CNN vydali do Libye, kde u Tripolisu skrytými kamerami během několika minut natočili prodej tuctu lidí. „Potřebuje někdo kopáče? Tady je kopáč, velký silný chlap, bude kopat,“ vyvolává na videu prodejce a vykřikuje. „Co kdo nabízí, co kdo nabízí?“ Kupující zvedají ruce a cena roste: „500, 550, 600, 650...“
Migranti na libyjském pobřeží (archivní foto)
FOTO: Hani Amara, Reuters
Posílení libyjské pobřežní stráže znamená, že méně člunů může vyrazit na moře, takže pašerákům přibývá nepotřebných migrantů. Proto se mění v pány a migranti v otroky.
Nadporučík Násir Chazam z vládní agentury proti nelegální imigraci řekl CNN, že ačkoli nebyl svědkem takové aukce, uznává, že gangy pašují lidi. „Naplní loď se sto lidmi a ti to buď zvládnou, nebo ne. Pašerák se nestará, dokud dostává peníze, a migrant se buď dostane do Evropy, nebo zemře na moři,“ řekl.
Terčem zločinců se migranti zřejmě stali i na jihozápadě Pákistánu poblíž hranic s Íránem. Podle úřadů tam neznámý střelec povraždil patnáct lidí mířících do Evropy.
Zahraniční
Za kybernetický útok na australský parlament může cizí mocnost
Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu, je zřejmě odpovědná cizí státní...
V části EU přetrvává naivita ve vztazích k Rusku, varoval litevský ministr před propagandou Moskvy
Některé státy Evropské unie jsou ve vztahu k ruské politice naivní, domnívá se litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Evropu...
Boeing dodal nové tankery se zpožděním, Airbus cítí šanci Video
Boeing dodal v začátku února americkému letectvu USAF už pátý tankovací letoun KC-46A Pegasus. Zpoždění ale činí dva roky, což Boeing...
Turci soudí, že Saúdové Chášukdžího spálili v peci
Turecká policie soudí, že rozsekané tělo zavražděného saúdského novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího (59) mohlo být krátce...