„Snažíme se obnovit styky s Ruskem jak na politické, tak vojenské úrovni,” řekl český generál, který se minulý měsíc v Baku setkal s náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Jednání označil za otevřené, oba generálové se snažili držet se vojenských záležitostí a vyhnout se politickým sporům. Pavel doufá, že do konce letošního roku se také setkají Gerasimov a velitel sil NATO v Evropě, americký generál Curtis Scaparrotti, termín však ještě nebyl dohodnut.

Pavel nicméně upozornil, že aliance není ochotna obnovit spolupráci s Ruskem v plném rozsahu. „Říkáme ruským partnerům, že jsme otevřeni dialogu, ale ne obnovení spolupráce, protože podmínky pro to nedozrály,” upozornil s tím, že tyto podmínky byly jasně stanoveny na politické úrovni a jde o především o respektování mezinárodního práva a urovnání konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny. A také se - v důsledku rusko-gruzínské války v srpnu 2008 a ruské anexe Krymu v březnu 2014 a konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny - vytratila důvěra z předchozí spolupráce.

Konec po anexi Krymu

NATO pozastavilo vojenskou spolupráci s Ruskem v roce 2014 po anexi Krymu a vypuknutí bojů na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě, ale zůstaly zachovány politické a diplomatické styky.
„Od té doby se nalézáme v období, které bych pravděpodobně označil za dobu vzájemných obvinění,” uvedl Pavel a připustil, že to, co NATO považuje za „jasnou agresi”, vidí Rusko jinak a naopak věří, že jej aliance ohrožuje. Některá fakta jsou však podle Pavla nesporná a je záhodno raději respektovat pravidla nastolená po druhé světové válce, než žít v anarchii.

K nadcházejícímu zasedání Rady NATO-Rusko na úrovni velvyslanců v Bruselu generál poznamenal, že na pořadu bude situace na Ukrajině, transparentnost vojenských cvičení a snížení rizika incidentů, jakož i situace v Afghánistánu: NATO hodlá upozornit na informace, že Rusko přes prostředníky zásobuje radikální hnutí Tálibán palivem a zbraněmi. Ruští politici tato obvinění odmítají a také Tálibán oficiálně prohlásil, že žádnou pomoc z Ruska nedostává. [celá zpráva]