Hlavní obsah

Johnsona kritizují za černý humor: Syrta prý bude druhá Dubaj. Až odklidí mrtvoly

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Manchester

Libyjské město Syrta, bývalá bašta radikálů z organizace Islámský stát, by se mohla stát druhou Dubají, musely by se z něj ale odstranit mrtvoly, řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. Za svá slova si vysloužil kritiku.

Foto: Petr Horník, Právo

Britský ministr zahraničí Boris Johnson

Článek

Johnson poznámku pronesl ve svém úterním projevu na výroční konferenci konzervativců v Manchesteru. Politik známý svým břitkým humorem hovořil o potenciálu, jaký podle něj má severoafrická země, která se od pádu diktátora Muammara Kaddáfího zmítá v chaosu.

„Mají skvělý nápad proměnit Syrtu… v příští Dubaj,” řekl Johnson s odkazem na oblíbené turistické letovisko ve Spojených arabských emirátech. Se svými plážemi s bílým pískem a nádherným mořem má město podle něj všechny předpoklady stát se turistickým rájem. „Jediná věc, kterou musí udělat, je odstranit mrtvá těla a pak přijdeme,” dodal ministr, podle kterého se budou moci na obnově Libye podílet i britské firmy.

Syrtu po několika měsících bojů loni v prosinci z rukou radikálů z organizace Islámský stát osvobodily milice, které se hlásí k libyjské vládě národní jednoty podporované Organizací spojených národů.

Chladnokrevné a kruté

Netaktní poznámka britského ministra zahraničí vyvolala u některých delegátů Konzervativní strany přítomných v sále smích, od řady dalších lidí si ale Johnson za svá slova vysloužil kritiku. Například zahraniční odbornice opozičních labouristů Emily Thornberryová označila Johnsonova slova za „chladnokrevná a krutá”. Oběti války nejsou pro ministra zahraničí ničím jiným než nepříjemností, která brání britským obchodníkům investovat, dodala.

Kritika na Johnsonovu adresu ale nezazněla jen z opozičních řad. „Stoprocentně nepřijatelné, ať už od kohokoli, tím méně od ministra zahraničí. Borise musí za tohle vyhodit. Moji stranu nezastupuje,” napsala na Twitteru konzervativní poslankyně Heidi Allenová.

Neznáte situaci, brání se Johnson

Johnson na kritiku reagoval v sérii nočních tweetů. „Je ostuda, že lidé bez znalosti a pochopení situace v Libyi chtějí dělat politiku pomocí odpudivě nebezpečné reality v Syrtě,” napsal. Odklízení těl ve městě podle něj ztěžují nastražená výbušná zařízení.

Výrok o Libyi není prvním diplomatickým přešlapem britského ministra zahraničí. Johnson například vyhrál básnickou soutěž, jejímž smyslem bylo urazit tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Před červnovým referendem o brexitu prohlásil, že Evropská unie navazuje na Adolfa Hitlera a Napoleona a že se snaží vytvořit superstát.

Británie a Francie vedly v roce 2011 vojenskou operaci, která pomohla svrhnout režim dlouholetého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Severoafrická země se následně propadla do chaosu, který si vyžádal tisíce obětí. V zemi nadále o moc soupeří dvě vlády.

Výroční konference konzervativců v Manchesteru dnes skončí. Po ministrech financí, zahraničí či ministrovi pro brexit a řadě dalších představitelů strany dnes odpoledne svůj projev pronese také ministerská předsedkyně Theresa Mayová.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám