„Budeme samozřejmě k věci přistupovat s odpovídající přiměřeností, ale jako policie zkrátka musíme zákon uplatňovat," vysvětloval mluvčí rakouských policistů už 1. října, kdy zákon vešel v platnost.

V zemi žije jen asi 150 žen, které si halí celý obličej, a opatření tak pocítí především cizinky po příletu do Rakouska.

Žena přistižená se zahaleným obličejem

Šátek z obličeje musel dolů.

FOTO: Profimedia.cz

Smyslem zákona zakazujícího zahalování celého obličeje burkou, nikábem, ale také například kuklou, je „zajištění soudržnosti v otevřené společnosti“. Každý, kdo zákon poruší, se vystavuje riziku pokuty ve výši 150 eur. To odpovídá necelým čtyřem tisícům korunám.

Protiimigrační nálady jsou v Rakousku na vzestupu a předvolební průzkumy dávají tušit, že by euroskeptická a protipřistěhovalecky laděná Svobodná strana Rakouska po parlamentních volbách, které se konají 15. října, mohla skončit i druhá, upozornil deník Daily Mail.

Zahalování obličeje na veřejnosti už je v některých zemích zakázáno. Jako první v Evropě tak v roce 2011 učinila Francie, po které následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko.

Oděvy žen v muslimských zemích

Oděvy žen v muslimských zemích. Celý obličej zakrývají jen burka a nikáb, nejobvyklejší hidžáb nikoli.

FOTO: Novinky