ÚPN, který je slovenskou obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, tvrdil, že bratislavský krajský soud i nejvyšší soud v případu pochybily.

Ústav poukázal hlavně na to, že bývalí příslušníci StB, kteří u soudu svědčili ve prospěch Babiše, nebyli zbaveni mlčenlivosti. Nejvyšší soud požádal ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti a ministr žádosti vyhověl.

Nespolupracoval jsem, tvrdí Babiš

Předseda ANO vědomou spolupráci s StB popírá. Připouští, že před rokem 1989 přišel do kontaktu s příslušníky StB jako pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex, ale žádnou spolupráci nikdy nepodepsal.

V dokumentech StB figuruje Babiš jako agent pod krycím jménem Bureš, ale bývalí příslušníci komunistické tajné služby u soudu tvrdili, že Babiš naverbován nikdy nebyl. Dva svědci, bývalí důstojníci StB, u soudu řekli, že zpráva o Babišově získání coby agenta nebyla pravdivá, případně že s StB spolupracoval nevědomě.

„Není spravedlivé, aby příslušníci StB tolik let po skončení komunistického režimu požívali větší důvěru soudů než důkazy, které máme v archivech, kterými jsou dokumenty, které tito příslušníci sami vytvořili nebo které obsahují stanoviska předních expertů," uvedl v reakci ÚPN.