Zákrokem obecních strážníků se na sociální síti pochlubil starosta obce László Toroczkai, který je místopředsedou extremistické strany Jobbik. Starosta zveřejnil fotografie, na nichž migranti leží tváří na zemi s dovětkem, že nelegálně překročili srbsko-maďarské hranice a na maďarském území chtěli krást.

„Přestříhali plot na hranicích a chtěli na nedaleké samotě krást. Naši obecní polní strážníci byli na místě o něco dřív než policie. Migranti jsou už zpět v Srbsku,“ napsal Toroczkai.

Maďarská policie na dotaz serveru index.hu uvedla, že obecní polní stráž nemůže nosit zbraně a pepřový sprej může používat pouze v případě napadení. „Nemohou ani nikoho spoutat,“ uvedla policie.

Polní strážníci přinutili migranty lehnout na zem

Polní strážníci přinutili migranty lehnout na zem

FOTO: László Toroczkai

Pod fotografiemi se rozproudila ostrá diskuse. „Jsou to lidé, kteří utíkají před válkou. Co si budou o nás myslet, když s nimi takto zacházíme hned na hranicích?“ položila otázku v diskusi na sociální síti Ildikó. Většinou se však pod fotografiemi objevily reakce, jejichž autoři odsuzovali migraci a vyzývali k ochraně hranic.

Toroczkai založil obecní polní stráž hned na začátku migrační krize v roce 2015, když v okolí Ásotthalom proudily tisíce migrantů. Starosta obce tehdy Novinkám řekl, že by přivítal postavení bariéry na hranicích. „Plot nebude stačit. Ten budou muset hlídat policisté i armáda,“ řekl v červnu 2015. O několik měsíců Maďarsko postavilo na srbsko-maďarské hranici bariéru, která prakticky zastavila příliv migrantů na maďarské území.