„Čeho je moc, toho je příliš,“ prohlásila Mayová a dodala, že ideologie radikálního islamismu je „perverzí islámu“ a její porážka „je jednou z největších výzev“. Je proti ní potřeba nejen nasazení vojenských a protiteroristických sil, ale je také nutné změnit myšlení lidí.

Podle premiérky tak společnost a její jednotlivé části čekají „složité a rozpačité rozmluvy”, ale nelze se jim vyhnout. Mayová k tomu dodala, že by žádná komunita neměla být vydělována a segregována.

Předsedkyně britské vlády připomněla, že útok ze sobotní noci byl třetím teroristickým útokem v zemi za poslední tři měsíce. Poznamenala, že ačkoliv mezi nimi není spojnice v podobě nějaké jedné sítě, jasně se vyjevil nový trend. Premiérka uvedla, že hrozba je eminentní, protože tajné služby jen od březnového útoku ve Westminsteru zhatily dalších pět věrohodných pokusů o rozpoutání teroru.

Video

Expirované video

Zastřelený londýnský terorista. Zdroj: AP

Byli jsme moc tolerantní

Podle ní je proto třeba provést čtyři věci. Zaprvé porazit ideologii radikálního islamismu, zadruhé zabránit tomu, aby její zastánci mohli volně komunikovat na internetu. Mayová v té souvislosti vyzvala k „mezinárodní dohodě o regulaci v kyberprostoru“.

To ale ještě podle ní nestačí, protože extremisté se v prvé řadě nesmí pohybovat v reálném prostoru. Vojenské a bezpečnostní akce za hranicemi v Sýrii či na domácí půdě nestačí. „V naší zemi bylo příliš tolerance,“ řekla Mayová a dodala, že britská společnost musí „identifikovat“ radikální elementy a „vymýtit je“. V neposlední řadě je podle ní potřeba, aby britské složky změnily protiteroristickou strategii tak, aby adekvátně odpovídala nastolenému trendu.

Video

Expirované video

Amatérské video po útoku v Londýně

Premiérka se nevyjádřila k termínu konání předčasných voleb, které se mají uskutečnit ve čtvrtek. Dá se tedy očekávat, že proběhnou, jak to schválila královna Alžběta II.

Teroristický útok v Londýně
V Londýně udeřili teroristé s dodávkou, noži a atrapami výbušnin 
Tři útoky za tři měsíce. Británie čelí bezprecedentní hrozbě
Srazili i těhotnou a do všech bodali, vylíčili svědkové krveprolití
Lidé se snažili teroristy zastavit a házeli po nich židle i sklenice
Muž vyfotil zastřeleného útočníka, obětí je už sedm
Čeští politici odsoudili teroristické útoky v Londýně
Byli jsme moc tolerantní. Mayová vyhlásila boj extremistům
Kamera natočila paniku na mostě po útoku
Jeden z atentátníků se zajímal o dodávku muže z londýnského Barkingu
Trump nabídl Británii pomoc a připomněl imigrační dekret