Zatímco Hamon slíbil, že bude prezidentem nezávislým na velkokapitálu, tak kandidát pravice François Fillon, který byl favoritem průzkumů, dokud ho nesrazily aféry s nekalým financováním, prohlásil, že Francii ochrání před nepředvídatelným prezidentem USA Donaldem Trumpem. Současně kritizoval přijímání uprchlíků v té podobě, v jaké ho před dvěma lety hájila německá kancléřka Angela Merkelová.

Vůči té se vymezila i Le Penová, která Francouzům slíbila 40 000 nových pracovních míst a s Macronem se dostala do křížku kvůli plaveckému oděvu muslimských žen, tzv. burkinám.

Le Penová v té souvislosti řekla, že multikulturalismus musí skončit. Macron upozornil, že chce ze všech muslimů ve Francii udělat nepřátele.

Rozhodne druhé kolo

Macron podle průzkumu agentury Elabe vyšel z debaty nejlépe. Vystoupení potvrdilo, že největší šance na zvolení má právě on a Le Penová. Průzkumy ukazují, že Le Penová má pro první kolo volby mírný náskok. V druhém kole má ale podle anket větší šanci na zvolení Macron.

První kolo volby se uskuteční 23. dubna a v pravděpodobném případě, že žádný z kandidátů nezíská přes polovinu hlasů, bude druhé kolo následovat 7. května. O přízeň voličů se uchází celkem 11 kandidátů.