Gröning v Osvětimi po selekci nově deportovaných vězňů, z nichž mnohé nacisté posílali přímo na smrt, odklízel jejich zavazadla a vybíral z nich peníze a cennosti. Tehdy mu bylo 21 let.

U soudu přiznal, že je morálně vinen, ale hájil se, že jinak dodržoval tehdejší zákony a dbal nařízení. Soud ho do vězení poslal loni a Gröning se odvolal. Spolkový soudní dvůr nyní verdikt potvrdil a rozsudek je konečný.

Podle DPA tak soud stanovil precedens i v dalších případech stíhání bývalých nacistů, kteří jsou dnes v pokročilém věku.

Původně ho obvinění zprostili

Gröning byl stíhán už v 80. letech, ale obvinění byl zproštěn. Znovu se jím vyšetřovatelé začali zabývat poté, co v dokumentu BBC vystoupil proti popíračům holokaustu. „Viděl jsem plynové komory. Viděl jsem krematorium. Byl jsem na rampě, když probíhaly selekce (deportovaných),“ uvedl.

Z Osvětimi byl v roce 1944 převelen, aby bojoval v Ardenách. Po válce se ocitl v britském zajetí. Po návratu do Německa se oženil a narodili se mu dva synové. Pracoval jako mzdový účetní ve sklárně.