"Jisté pokrytectví někdy vede lidi k tomu, že vás považují jen za hříšníky, pro něž je vězení jediným řešením," řekl podle agentury AP papež během mše, která byla součástí končícího Svatého roku milosrdenství. "Neuvažujeme o tom, že lidé mohou změnit svůj život," dodal František s tím, že vězni by měli dostat druhou šanci.

František je znám svou snahou o vstřícnost k potřebným a sociálně vyloučeným lidem. Vedle toho, že navštěvuje věznice a vyzývá k hledání alternativních trestů, pomáhá například bezdomovcům či bývalým prostitutkám.

Před papežem promluvili v ústřední vatikánské bazilice i lidé usvědčení ze zločinů či matka, jíž jeden z vězňů zavraždil syna. "Zjistila jsem, že jsme jen dvěma stranami téže mince, kterou je bolest," prohlásila podle AP žena, která se se ztrátou potomka vyrovnává tím, že dochází za vězni, včetně za vrahem svého syna.

Ten stál v kostele vedle ní a vzpomínal na chvíli, kdy dostal šanci na den opustit vězení a jel s ní k hrobu muže, jehož život ukončil vlastní rukou. Podle Františka může chybu, za níž se ocitne ve vězení, učinit každý. Nikdo by však neměl přestat doufat v nápravu.