„Dnešek (čtvrtek) je milníkem v dějinách spravování evropských hranic. Odteď je vnější hranice jednoho ze členských států vnější hranicí všech členských států. Právně i operativně,“ prohlásil eurokomisař pro migraci, domácí záležitosti a občanství Dimitris Avramopoulos.

Splnili jsme, co jsme slíbili, pochlubil se předseda EK Jean-Claude Juncker.

Právě společná ostraha hranic a solidarita v této oblasti je podle Avramopoulose správnou reakcí na výzvy, kterým bude Evropská unie v otázce migrace ve 21. století nadále čelit. Připraveno bránit hranice by mělo být až 1500 pohraničníků.

Nová Evropská hraniční a pobřežní stráž byla novinářům a veřejnosti představena ve čtvrtek u přechodu Kapitan-Andreevo na hranici Bulharska s Tureckem, kde jednotky předvedly i své vybavení.

Nová Evropská hraniční a pobřežní stráž byla novinářům a veřejnosti představena ve čtvrtek u přechodu Kapitan-Andreevo na hranici Bulharska s Tureckem, kde jednotky předvedly i své vybavení.

FOTO: Stoyan Nenov, Reuters

„Je to historický moment a já jsem velice hrdý, že jsem viděl, jak se Frontex proměnil v Evropskou hraniční a pobřežní stráž. Nová agentura je silnější a lépe vybavena pro to, aby na vnějších hranicích Evropy plnila úkoly spojené s migrací a bezpečností,“ prohlásil ředitel nových evropských jednotek Fabrice Leggeri.

"Agentura bude provádět zátěžové testy na vnější hranici, aby mohla najít slabiny ještě před tím, než případně udeří krize," dodal Leggeri.

Podle ČTK bude také nově moci nabídnout operační podporu sousedním zemím mimo EU, které požádají o pomoc s ochranou hranic. Zlepšit se podle něj má také sdílení informací mezi národními a evropskými agenturami v souvislosti s kriminálním vyšetřováním.