„Členové humanitární organizace se ráno pokusili rozdat migrantům vodu a snídani, ale oni to odmítli,“ uvedl zpravodaj televize M1. Poté se migranti vydali na pochod k hranicím.

Stovky migrantů se vydaly z Bělehradu do Maďarska.

Stovky migrantů se vydaly z Bělehradu do Maďarska.

FOTO: Marko Djurica, Reuters

Podle televize mají v rukou transparenty v angličtině „Nechceme jídlo, ani vodu, otevřete hranice“ a „Jsme lidé, ne zvířata“. Za pochodu skandují výzvy k otevření hranice. „Jdeme do Maďarska. Chceme, aby otevřeli hranice,“ řekl televizi M1 muž z Pákistánu.

Migranti si žádají otevření hranic

Pochod migrantů doprovázejí srbští policisté. Zapojili se do něj většinou muži a chlapci. Vzdálenost z Bělehradu k maďarským hranicím je asi 200 kilometrů a televize odhaduje, že běženci by mohli dorazit na hranice do čtyř až pěti dnů. Není však vyloučeno, že časem nasednou na vlak a na hranicích budou dříve.

V pochodu jsou i nezletilí vědci.

V pochodu jsou i nezletilé děti.

FOTO: Marko Djurica, Reuters

Po uzavření tzv. balkánské trasy uvízlo v Srbsku sedm až devět tisíc migrantů především z Afghánistánu, PákistánuIráku. V cestě dál na Západ jim brání bariéra na srbsko-maďarské hranici. Maďaři pouští přes oficiální tranzitní zóny maximálně 30 žadatelů o azyl denně. [celá zpráva]