Své zastupitele budou mít také Zelení s odhadovanými 15,9 procenta a Levice, která by měla 15,7 procenta. Úspěch by měla slavit ještě Svobodná demokratická strana (FDP), která by se díky 6,2 procenta měla do zastupitelstva vrátit. Odejdou z něj naopak Piráti, kteří propadli a dostali podle odhadů jen kolem 1,5 procenta.

Zatím je pravděpodobné, že CDU kancléřky Merkelové končí v dosavadní koalici tvořené s SPD, neboť na její pokračování hlasy nestačí. Očekává se, že novou koalici v německém hlavním městě, které je zároveň jednou ze 16 spolkových zemí, vytvoří sociální demokraté se Zelenými a Levicí. Ve své funkci tak bude moci pokračovat současný primátor Michael Müller z SPD.

Neradostné vítězství

I když sociální a křesťanští demokraté, kteří vládnou i na spolkové úrovni, skončí na prvních dvou místech, příliš důvodů k radosti nemají. Pro CDU by bylo 18 procent zatím vůbec nejhorším výsledem v Berlíně a pokračováním neúspěšného trendu z letošních zemských voleb.

Pro SPD by 23 procent znamenalo dosud druhý nejhorší výsledek v německé metropoli. Obě oproti volbám v roce 2011 ztratí kolem pěti procent hlasů.

Výsledek hlasování může naopak slavit Levice, která by mohla posílit o zhruba čtyři procenta oproti minulým volbám, a FDP, jež by měla získat téměř o pět procent více. U postkomunistické Levice je zajímavé to, že dodnes boduje výrazně více u voličů z bývalého východního Berlína.

Hesla proti imigrantům v Berlíně tolik nefungují

U těch se dařilo také Alternativě pro Německo, která do berlínského zastupitelstva vstoupí vůbec poprvé, a bude tak mít zákonodárce už v deseti zemských sněmech nebo zastupitelstvech.

ČTĚTE TAKÉ:
Volby v Berlíně: Migranty lidé příliš neřešili, spíš sociální otázky

Zároveň ale strana ani zdaleka nezopakuje dva týdny starý úspěch z Meklenburska-Předního Pomořanska, kde v zemských volbách získala přes 20 procent hlasů a porazila i CDU. Berlínské voliče, z nichž velká část si zakládá na otevřenosti města, protiimigrantská rétorika AfD zřejmě tolik nezaujala.