Hlavní obsah

EU se postará, aby se Británii dařilo hůř, prohlásil Fico

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Braislava
Aktualizováno

Slovenský premiér Robert Fico podle deníku Financial Times prohlásil, že brexit bude pro Londýn velmi bolestivý proto, že se Evropská unie postará o to, aby se Británii mimo společenství dařilo hůř, než když byla v něm. Fico, jehož země nyní osmadvacítce předsedá, také zopakoval, že klíčovým bodem při vyjednávání bude přístup Británie k občanům EU, kteří v ostrovní zemi žijí a pracují.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Robert Fico

Článek

„Pro Británii to bude velmi složité. EU využije této příležitosti, aby veřejnosti ukázala: 'koukejte se, teď uvidíte, proč je důležité zůstat v EU'. Toto bude (unijní) pozice,“ řekl slovenský premiér. Podle něj ani síla britské ekonomiky, která je pátá největší na světě, nebude pro unii tak velkým lákadlem, aby přistoupila při jednání o brexitu na požadavky Londýna a odchod mu usnadnila.

Fico také zopakoval své dřívější stanovisko, že zajištění shodného přístupu Británie k vlastním občanům a k občanům EU bude klíčové pro to, aby si Londýn zachoval přístup na unijní společný trh. „Nesmíme dovolit Spojenému království, aby vytvářelo skupinu lidí druhé kategorie,“ řekl.

Obavy z toho, že občané EU nebudou mít v Británii jako zaměstnanci stejná práva jako Britové, dal Fico v neděli najevo i v České televizi.

„Všechno, co chceme, je, aby se k nám přistupovalo stejně (jako k britským pracujícím). Pokud to tak bude, pak může tento rozvod skončit úspěchem. Ale i tak to bude pro Spojené království bolestivé," řekl Fico podle Finacial Times.

Podotkl také, že pokud britská premiérka Theresa Mayová mluví o tom, že dopady brexitu budou malé, tak blufuje.

Fico: My víme, co chceme, ale vědí to Britové?

Slovenský premiér ale zároveň netlačí na Londýn, aby co nejdříve formálně oznámil záměr z EU vystoupit, což je nutné pro zahájení vyjednávání o budoucím uspořádání vztahů. „Jsme trpěliví. Jsme v klidu, protože víme, co chceme,“ řekl.

„Otázka je, zda Britové vědí, co chtějí. To je záhada. Je to nepřipravenost? Nebo taktika? Mně se to zdá jako nepřipravenost. Jsou stále ještě v šoku,“ řekl.

Anketa

Má být EU při dohadování podmínek odchodu Británie ze společenství k Londýnu vstřícná?
Ano
83,3 %
Ne
16,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5577 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám