„Kvůli svému rozhodování v Národní bezpečnostní radě je bývalý premiér zodpovědný za selhání při vytváření koherentní strategie v Libyi,“ řekl BBC předseda výboru Crispin Blunt.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Podle výboru chyběly při intervenci „přesné informace zpravodajských služeb“, a to nakonec vedlo k vzestupu Islámského státu v severní Africe. „Vláda selhala, když nezjistila, že do vzpoury jsou zapojení islamističtí extremisté,“ stojí ve zprávě.

„Možnost, že radiální extremistické skupiny by mohly těžit ze vzpoury, neměla být viděna až při zpětném pohledu. Strategie Spojeného království stála na mylných předpokladech a nedostatečném pochopení důkazů,“ píše se v ní.

Bývalý britský premiér David Cameron

Bývalý britský premiér David Cameron

FOTO: Peter Nicholls, Reuters

Předseda výboru Crispin Blunt řekl BBC: „Byli jsme zataženi francouzským entuziasmem intervenovat a mise se posunula pryč od ochrany lidí v Benghází, kteří nebyli tak ohroženi, jak se uvádělo.“

„Jako krysy”

V lednu se premiér David Cameron hájil před poslanci, že zásah byl nutný, protože Kaddáfí „hrozil, že postřílí vlastní lidi jako krysy“.

Poslanecký výbor ale dospěl k závěru, že vláda „selhala, když nezjistila, že hrozba civilistům byla přehnaná“ a že takováto prohlášení byla součástí Kaddáfího rétoriky.

Podle předsedy komise se cíl intervence v létě 2011 posunul ke změně režimu: „Tato politika ale nebyla podložena strategií na podporu a utváření postkaddáfíovské Libye.“

Když byl Kaddáfí svržen, zavládl v Libyi chaos. O moc bojovaly dvě vlády a desítky milicí, čehož využil Islámský stát.

Odmítl vypovídat

Cameron, který v pondělí skončil i jako poslanec, podle listu The Guardian odmítl před zahraničním výborem v této otázce vypovídat. V jednom ze svých vzácných vyjádření k vojenské intervenci Libyjce obvinil, že nedokázali využít své šance vybudovat v zemi demokracii.

Výbor také zkritizoval, že se nevyužily politické možnosti řešení situace v Benghází a vláda se „zaměřila výhradně na vojenskou intervenci”. Předseda výboru také zmínil, že s Kaddáfím měl kontakty labouristický expremiér Tony Blair

Bývalý britský premiér Tony Blair při emotivním projevu k válce v Iráku

Bývalý britský premiér Tony Blair

FOTO: Pool, Reuters

Ministerstvo zahraničí se hájilo, že intervence stála na mezinárodním rozhodnutí na základě výzvy Ligy arabský států, které schválila Rada bezpečnosti. Mezinárodní síly pod vedením Británie a Francie zahájily v březnu 2011 leteckou kampaň a útočily na síly libyjského vůdce Muamara Kaddáfího.

Camerona už dřív za zásah v Libyi zkritizoval americký prezident Barack Obama, který se do něj také nechal zatáhnout. [celá zpráva]