Podle šéfa lucemburské diplomacie udělal maďarský premiér Viktor Orbán při řešení uprchlické krize řadu chyb. „Jsou tu lidé, kteří prchají před válkou, ale zachází se s nimi skoro hůř než s divokými zvířaty.“

Kritizoval i plot na maďarských hranicích, který letos Budapešť začala vylepšovat. „Plot, který Maďaři postavili, aby odradil uprchlíky, se stává delším, vyšším a nebezpečnějším. Maďarsko není daleko od toho, aby vydalo rozkaz zahájit palbu do uprchlíků. Kdokoli, kdo chce přejít přes plot, musí očekávat nejhorší,“ prohlásil.

Asselborn řekl v rozhovoru před bratislavským summitem, kde budou lídři probírat budoucnost Unie, německému listu Die Welt, že EU by neměla tolerovat „tak nepřijatelné chování“ a že jakýkoli stát, který tak porušuje základní hodnoty, „by měl být z EU dočasně vyloučen, a bude-li to nutné, tak i trvale“. Podle něj „je to jediná možnost, jak ochránit kohezi a hodnoty EU”.

Asselborn uvedl i další příklady toho, v čem Maďarsko porušuje zásady EU. Kromě zacházení s uprchlíky také to, že nedodržuje nezávislost soudů a svobodu tisku.

Podle ministra by dnes Maďarsko nemělo šanci na přijetí do EU.

Maďarsko kritiku odmítlo

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v reakci řekl, že Maďaři mají právo rozhodnout, s kým chtějí žít, a o tom nerozhodují bruselští byrokraté, ani lucemburský ministr zahraničí.

„Věděli jsme, že Asselborn je neseriozní figurou. Je vidět, že žije jen několik kilometrů od Bruselu. Rád poučuje, je umíněný a frustrovaný,“ uvedl šéf maďarské diplomacie podle agentury MTI.

„Maďarsko chce vyloučit z Evropské unie, ale sebe už dávno vyloučil z řad politiků, které je možné brát vážně. Jako nihilista pracuje na zničení evropské bezpečnosti a kultury,“ dodal Szijjártó.

Maďarský ministr zdůraznil, že jeho země ve své historii vždy chránila Evropu a činí tak i nyní: „V referendu se 2. října Maďaři vysloví k ilegální migraci, k bruselským kvótám a k podobným lidem, jako je Asselborn.“

Sobotka: Řeči o vylučování jsou nesmyslné

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)  výrok o vyloučení Maďarska odmítl a označil jej za nesmysl.

„Prohlubování příkopů a výkřiky o vylučování členských států považuji za nesmysl,” uvedl Sobotka a dodal, že je třeba zachovat racionální přístup a jednotu Unie.

„Nebudeme vytvářet žádné unie v Unii, ani nikoho vylučovat. Evropa musí spolupracovat a zůstat soudržná,” uzavřel český premiér v reakci na slova prezidenta Miloše Zemana s rakouským prezidentským kandidátem Norbertem Hoferem. [celá zpráva]