V průzkumu se 51 procent Němců vyslovilo pro absolutní zákaz nošení burek a nikábů na veřejnosti. Dalších 30 procent je pro částečný zákaz těchto oděvů, který by platil pro muslimky ve veřejné správě. Pouze 15 procent Němců jednoznačně odmítá zákaz. Plyne to z průzkumu mezi 1008 respondenty oslovenými 23. a 24. srpna.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Debata o zákazu oděvů zahalujících obličej, jaký platí například ve Francii, zesílila tento měsíc poté, co k němu vyzvali zemští ministři vnitra za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Většina muslimek nenosí ani šátek 

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére obecný zákaz burek a nikábů odmítl, uvedl však, že chce na celostátní úrovni zakázat tyto oděvy při řízení automobilů, na úřadech, ve školách, ve veřejných službách a u soudu. Plán je součástí „berlínského prohlášení“, což je návrh federálního ministerstva vnitra na zvýšení bezpečnosti, napsal list Süddeutsche Zeitung.

V Německu žijí asi čtyři milióny muslimů, kteří tvoří zhruba pět procent celkové populace.

Podle Ústřední muslimské rady ale burku (oděv halící celé tělo ženy) a nikáb (závoj zakrývající obličej s výjimkou očí) nosí jen zlomek všech muslimek. Zatím poslední studie na téma zahalování, kterou Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) provedl v roce 2009, ukázala, že dvě třetiny německých muslimek nenosí na hlavě ani šátek.