Většina migrantů mířila k ostrovům v Egejském moři blízko tureckého pobřeží. Většina dorazila na Lesbos, zbylí na Chios, Samos, Leros a Karpathos. Sedm desítek lidí bylo vyzvednuto u ostrůvku Sapientza poté, co jejich loď ztroskotala. Pobřežní stráž běžence převezla na pevninu, kde je čekala registrace.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Řecké ostrovy byly od loňska pod náporem migrantů převážně z válečných oblastí na Blízkém východě, od jara ale nových běženců ubylo v důsledku dohody EU s Tureckem o zadržování a vracení migrantů do Turecka. V uplynulých dnech jich zde registrovali někdy pár desítek a nanejvýš 150 za den.

FOTO: Mapy.cz

Ty, kteří v Řecku nemají právo na azyl, čeká podle dohody navrácení do Turecka. Ankara však vyhrožuje zrušením dohody, pokud EU do konce roku nezavede bezvízový styk pro její občany. [celá zpráva]

Rakousko v této souvislosti volá ústy svého ministra zahraničí Sebastiana Kurze po uzavření hranic na tzv. balkánské cestě, po níž se migranti vydávají dál do vnitrozemí a většinou bohatších západních států. [celá zpráva]

Zatímco loni do Řecka přišly stovky tisíc lidí, letos jich zatím je 58 000. Agentura AP uvedla, že asi 11 000 jich čeká na vyřízení žádostí většinou v přeplněných táborech na ostrovech.