Putin zahájil návštěvu uctěním památky tří stovek ruských zajatců z první světové války, které před sto lety zavalila lavina, když budovali horskou silnici. V pravoslavném dřevěném kostele postaveném v průsmyku Vršič 1600 metrů nad mořem, kde se neštěstí odehrálo, se také setkal se svým hostitelem, prezidentem Borutem Pahorem.

S ním by měl podle médií hovořit ještě během večeře na zámku Brdo nedaleko města Kranj. Malé Slovinsko, z něhož pochází manželka amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa Melania, udržuje s Moskvou přes zmíněné obchodní sankce nadále přátelské vztahy.

Rusko je největším obchodním partnerem této bývalé jugoslávské republiky mimo EU, ale kvůli sankcím jejich obchodní výměna klesla o 30 procent.

Putin během sobotní návštěvy Slovinska.

Putin během sobotní návštěvy Slovinska.

FOTO: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Debaty o ekonomických a bilaterálních vztazích

Putinovu cestu Lublaň označuje za striktně neformální, nicméně slovinští činitelé uvedli, že se během ní bude hovořit o ekonomických a bilaterálních vztazích.

Putin má v sobotu ještě v plánu odhalit nový vojenský památník na centrálním hřbitově v Lublani.

Jeho pobyt ve Slovinsku provázejí přísná bezpečnostní opatření, s nimiž souvisejí i uzávěry na některých komunikacích. Od rána je kvůli jeho přejezdům průběžně uzavírána především dálnice A2 včetně tunelu Karavanky na slovinsko-rakouském pomezí. Na rakouských dálnicích se kvůli tomu vytvořily mnohakilometrové fronty aut.