Případ podle deníku Kommersant souvisí s pašováním luxusního alkoholu petrohradským miliardářem Dmitrijem Michalčenkem, jehož partner se rozhodl spolupracovat s vyšetřovateli a vypovídal proti celníkům.

V celníkově přepychové vile se nic nezákonného nenašlo, ale ukázalo se, že v krabicích od bot schovával 9,5 miliónu rublů (asi 3,5 miliónu Kč), 390 000 dolarů (asi 9,5 miliónu Kč) a 350 000 eur (asi 9,5 miliónu Kč), poznamenal Kommersant.

Beljaninov tvrdí, že jde o soukromé úspory z dob, kdy se po odchodu ze služeb státní bezpečnosti věnoval podnikání. Vyšetřovatelé to slibují prověřit.

Sám Beljaninov i jeho podřízení podle listu v případu dosud figurují pouze jako svědci, nicméně v posledních letech jde přinejmenším o druhý pokus tajných agentů a vyšetřovatelů dostat šéfa celní správy.

S Putinem v Německu

Beljaninov podle médií žádal o propuštění ze služby, oficiálně to však až dosud nikdo nepotvrdil ani nepopřel. Nedávno si podle nejmenovaného zdroje Kommersantu stěžoval, že je "unaven, ale vedení země mu nedovolilo odejít".

Celníci se podle listu RBK starají o výběr asi 30 procent příjmů státního rozpočtu.

Beljaninov se podle tisku seznámil s nynějším prezidentem Vladimirem Putinem v době, kdy oba sloužili sovětské rozvědce ve východním Německu.

Za pokořující domovní prohlídkou tak politolog Stanislav Belkovskij vidí "generační obměnu v prezidentově okolí, kde už starší pokolení nebude mít tak neotřesitelný vliv jako dříve".

Stanici Echo Moskvy řekl, že se Putin začal zbavovat starých kamarádů, s nimiž si ještě tykal. To je ale podle něj u stárnoucího člověka normální jev.