Agrese namířená proti vojákům propukla v sobotu ráno, když se ukázalo, že byl puč neúspěšný. Skupinky vojáků, kteří se vzdávali, odhazovali zbraně a sundávali uniformy, obklíčili rozezlení příznivci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a začali je bezhlavě bít, informovala katarská televize Al-Džazíra.

Civilista lynčuje turecké vojáky

Civilista lynčuje turecké vojáky

FOTO: Stringer, Reuters

Policisté chrání vojáky v Istanbulu před rozvášněným davem Erdoganových stoupenců.

Policisté chrání vojáky v Istanbulu před rozvášněným davem Erdoganových stoupenců.

FOTO: Reuters

Zasahující policie musela při ochraně vojáků několikrát střílet do vzduchu. Na sociálních sítích koluje snímek, který naznačuje, že minimálně v jednom případě vojáka před rozzuřeným davem neuchránila.

Údajní příznivci vládnoucí strany AKP měli jednomu z vojáků na mostě přes Bosporskou úžinu uříznout hlavu. Informaci ale nikdo oficiálně nepotvrdil.

Snímky, které mají dokazovat vraždu vojáka na mostu přes Bospor v Istanbulu.

Za posledních méně než 24 hodin bylo v Turecku v souvislosti se zmařeným pokusem o převrat zadrženo na 3000 příslušníků armády, od obyčejných vojáků až po vysoce postavené důstojníky.

V neděli večer turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že při pokusu o převrat zemřelo 290 lidí, z nichž je víc než 100 pučistů. Dalších nejméně 1400 lidí bylo zraněno.

ČTK s odkazem na tureckou tiskovou agenturu Anadolu informovala o zadržení dvou generálů Adema Hudutiho a Akina Öztürka. Huduti je velitelem části pozemních jednotek, které mají základnu ve východoanatolijském městě Malatya a chrání hranice se Sýrií, Irákem a Íránem. Öztürk býval velitelem tureckého letectva.

Nevěděli jsme, že jde o puč

Někteří ze zadržených vojáků vyšetřovatelům řekli, že nevěděli o tom, že se účastní pokusu o převrat, napsal turecký deník Hürriyet.

Jejich velitelé jim prý řekli, že jde o vojenské cvičení. Vojáci pak údajně pochopili, že jsou součástí puče až ve chvíli, když viděli civilisty, jak šplhají na tanky.

Organizátoři pátečního převratu nejsou podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima vojáky, ale jde o teroristy, kteří zaútočili na parlament.