Londýn podle unijních představitelů musí po rozhodnutí vystoupit ze společného bloku jednat „tak rychle, jak je to jen možné, jakkoli bolestivý to může být proces“, citovala ze společného prohlášení lídrů EU agentura AP.

Dohoda, kterou v únoru vyjednal premiér David Cameron pro Spojené království, přestává podle prohlášení platit. Tvrdě vyjednané ústupky Bruselu měly pomoci udržet Spojené království v EU. Žádné nové vyjednávání už ale nebude, dodává se v prohlášení.

Výsledek referenda o odchodu Velké Británie z EU

Výsledek referenda o odchodu Velké Británie z EU

FOTO: David Ryneš, Novinky

Unijní špičky čekají, že to bude Londýn, kdo přijde s návrhem na podobu dalšího fungování s Unií. Británie bude mít postavení třetí země a nová dohoda musí být vyvážená a v zájmu obou stran.

Juncker: Není to konec EU

Obyvatelé Spojeného království v referendu rozhodli o odchodu v poměru 52 ku 48 procentům. Británie tak hlasovala o rozchodu po 43 letech členství. Premiér David Cameron v reakci oznámil, že na podzim odejde z funkce.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátek v reakci na hlasování odmítl, že by výsledek britského referenda znamenal začátek konce EU.

„Ne,” odpověděl šéf EK Juncker na otázku, zda je brexit koncem Evropské unie, odcházel za potlesku.

Francouzský prezident François Hollande v reakci na rozhodnutí o brexitu prohlásil, že je to „těžká zkouška pro Evropu“.

„Evropa je velká idea, nejen velký trh,” prohlásil francouzský prezident a řekl, že

Unie se po britském referendu nemůže jednoduše vrátit k běžné každodenní agendě. Měla by se podle šéfa Elysejského paláce soustředit na priority jako jsou bezpečnost, obrana, ochrana hranic a tvorba pracovních míst.

Lítost Merkelové

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je rozhodnutí Británie „ranou Evropě a procesu evropského sjednocení“. Dodala, že je podle ní EU dost silná, aby na brexit reagovala správně.

„Je výjimečným společenstvím solidarity a hodnot, je naším garantem míru, blahobytu a stability,” prohlásila kancléřka.

Londýn ale podle ní do samotného odchodu musí plnit povinnosti členského státu. Rozhodnutí Britů prý přijala s „velkou lítostí“.

Musíme zajistit, že občané konkrétně pocítí, jak moc Evropská unie přispívá ke zlepšení života jich osobněAngela Merkelová, německá kancléřka

„Stále častěji jsme konfrontováni s tím, že lidé mají zásadní pochybnosti o směřování evropského integračního procesu. To neplatí jen pro Británii, ale v různé míře pro všechny členské země. Musíme proto zajistit, že občané konkrétně pocítí, jak moc Evropská unie přispívá ke zlepšení života jich osobně,” uvedla.

Německo má podle kancléřky „zvláštní zájem a zvláštní odpovědnost“ na tom, aby evropská jednota uspěla. Merkelová zároveň oznámila, že se v pondělí sejde v Berlíně se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem, francouzským prezidentem Hollandem a jeho italským protějškem Matteem Renzim.

„Co vás nezabije, to vás posílí,“ předseda Evropské rady Donald Tusk.

O dalším postupu se budou radit premiéři a prezidenti sedmadvaceti unijních států na okraj červnového summitu EU. V Bruselu se sejdou příští úterý a středu. Britský premiér na rozhovorech nebude.

Jak dlouho proces rozchodu Británie s EU potrvá, není jasné. Londýn musí svůj záměr oficiálně oznámit Bruselu a pak budou následovat mnohaměsíční vyjednávání o odchodu podle článku 50 Lisabonské smlouvy o Evropské unii. Tento článek ještě nikdy nebyl použit. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska bude ke splnění všech náležitostí potřeba alespoň sedmi let.

VELKÁ BRITÁNIE OPOUŠTÍ EVROPSKOU UNII
Potvrzeno. Velká Británie odchází z EU
David Cameron oznámil rezignaci, odejde na podzim
Brexit je pro Brity překvapením a šokem, země je rozdělená
Británie kvůli odchodu z EU může ztratit Skotsko i Severní Irsko
Brexit je ohromná věc, pochválil Brity Trump ve Skotsku
Londýn po referendu: Žádné hromadné demonstrace, žádné oslavy
Reakce evropských zemí
Udělejme to rychle, vzkázal Brusel do Londýna
Brexit přinesl hořké vystřízlivění, přiznávají evropští politici
Odchod Británie z EU se může protáhnout na sedm let
Politici v dalších zemích EU žádají referenda o vystoupení
Ekonomika
Je těžké říct, co se stane, shodují se ekonomové v reakci na brexit
Bank of England má pro brexit připraveno 250 miliard liber
Odchod Británie z EU srazil libru na kolena, oslabilo i euro
Koruna k libře posílila, k dolaru slábne
Reakce z České republiky
Sobotka: Rozhodnutí Británie není koncem světa ani EU
Dopady brexitu na EU budou nepříjemné, předpokládá Zeman
Británii následovat nebudeme, Evropa si žádá reformu, vzkazují čeští politici
Britové zachraňují Evropu od bruselského monstra, míní Klaus
Komentáře
Alex Švamberk- Británie odchází, EU se nezhroutí, ale význam ztratí
Jiří Pehe - Jaké dopady bude mít brexit na Evropskou unii