Od smrti matky před 20 lety žil ve svém domku v Lowood Lane v Birstallu sám a nepřijímal ani návštěvy. Deníku The Independent to řekli jeho sousedé. V minulosti se potýkal s duševními problémy, které řešil zahradničením.

KOMENTÁŘ DNE:
 Když vám píše vlastní babička, že mrháte svým nadáním – Nad motivací dnešních studentů k učení se zamýšlí Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

„Žil tady čtyřicet let, nikdy se nedostal do žádných potíží a nikdy žádné nepůsobil. Občas zakřičel na děti, které si hrály příliš blízko jeho domu, ale to je normální, řekla britskému listu dvaašedesátiletá Kathleen Cooková.

„Nemyslím si, že by patřil k nějaké politické straně, a nikdy jsem ho neslyšela, že by vyjadřoval své postoje k Evropě nebo něco podobného. Pro nás to byl prostě Tommy, místní chlapík,” dodala.

Dům v Lowood Lane, v němž Tommy Mair bydlel

Dům v Lowood Lane, v němž Tommy Mair bydlel.

FOTO: Právo

Tommyho Maira podle svých slov potkala ještě ve čtvrtek ráno a nic nenasvědčovalo tomu, že by se odhodlával k brutálnímu útoku na bezbrannou labouristickou poslankyni. [celá zpráva]

„Jsem opravdu v šoku. Dnes (ve čtvrtek) ráno šel kolem mého domu a pozdravil jako vždy. Měl na sobě šedivé tričko a kšiltovku, kterou nosil pořád. Měl taky malý ruksak,” řekla dále Independentu Cooková.

Práci na plný úvazek Tommy Mair, pokud ona ví, nikdy neměl. Přivydělával si tak, že učil lidi zacházet s počítačem.

Jo Coxová na londýnské charitativní akci na začátku června

Jo Coxová na londýnské charitativní akci na začátku června

FOTO: Handout, Reuters

Trpěl psychickými problémy

Další soused Tommyho Maira, dvaašedesátiletý Davic Pickles, si vzpomíná, že vrah poslankyně rád chodil do knihovny. „Když jsem viděl zprávy, neměl jsem slov. Byl to takový samotář, co si žil sám pro sebe, ale neřekl bych, že byl nepřátelský. Vím, že trávil hodně času v knihovně, chodil tam na počítače,” zavzpomínal Pickles.

List Huddersfield Daily Examiner o Tommym Mairovi psal v roce 2010 v souvislosti s jeho účastí v dobrovolnickém projektu zahradničení pro lidi s duševními potížemi.

„Mohu upřímně říci, že mi to pomohlo mnohem víc než jakákoliv psychoterapie nebo léky. Mnoho lidí, kteří trpí duševní poruchou, je izolováno a odříznuto od společnosti, pocity méněcennosti často souvisejí s dlouhodobou nezaměstnaností. A všechny tyhle problémy řeší dobrovolnická práce,” řekl Thomas Maire před šesti lety Huddersfield Daily Examineru.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři u místa napadení Coxové

Toužil být užitečný

„Vypadnout z domu a potkat nové lidi je dobrá věc, podle mého názoru je ale důležitější, že konáte žádanou a užitečnou fyzickou práci,” pochvaloval si v roce 2010 Mair.

„Když jste hotoví, máte pocit, že jste něčeho dosáhli, což je emočně odměňující a naplňující,” dodal.