„Upřednostnil jste zisk před bezpečností,“ zaznělo u Korunního soudu v Teesside při vynášení rozsudku nad dvaapadesátiletým Mohammedem Zamanem.

KOMENTÁŘ DNE:
 Když vám píše vlastní babička, že mrháte svým nadáním – Nad motivací dnešních studentů k učení se zamýšlí Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Usvědčilo ho to, že bylo na krabičce od snědeného jídla napsáno „bez oříšků“. Nebylo to navíc poprvé, co se něco podobného stalo.

Podle televize Sky News byla jen několik týdnů před otravou Paula Wilsona v lednu roku 2014 hospitalizována náctiletá dívka, kterou postihla těžká alergická reakce na arašídy v jiné Zamanově restauraci. Personál restaurace ji přitom ujišťoval, že dostane jídlo bez nich.

Týden před smrtí Paul Wilsona navíc Zamana varoval obchodní inspektor, že musí změnit své obchodní praktiky. Ani to nezabralo.

Podle státního žalobce se majitel restaurace Indian Garden v Easingwoldu na severu Anglie k personálu i zákazníkům dlouhodobě „choval arogantně a bezohledně”.

Mohammed Zaman (uprostřed) přichází ke Korunnímu soudu v Teesside.

Mohammed Zaman (uprostřed) přichází ke Korunnímu soudu v Teesside.

FOTO: Profimedia.cz

Mohammed Zaman vlastnil šest restaurací v Severním Yorkshiru, dostal se ale do dluhů a začal šetřit na ingrediencích i na zaměstnancích.

Když se jeho dluhy vyšplhaly až na 300 tisíc liber, tedy v přepočtu asi 10,5 miliónu korun, najímal nelegální přistěhovalce a přikazoval jim, aby místo dražších surovin používali arašídy, i když je zákazníci požádají o opak, prokázala obžaloba.

Zaman vinu odmítal. Na policii i u soudu tvrdil, že byli za objednávání a použití odpovědní manažeři jeho restaurací a on o nebezpečných praktikách nevěděl.