Kapitán egyptské dispečery informoval, že se pokusí o rychlý sestup a nouzové přistání. Až doposud se přitom mělo za to, že na palubě došlo k explozi a posádka už nestačila zareagovat. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Rychlé sestupy jsou u dopravních strojů nebezpečné, zkušený pilot, který měl nalétáno přes šest tisíc hodin, se ale pro takový manévr zřejmě rozhodl v domnění, že je to jediná šance, jak zabránit tragédii.

ČTĚTE TAKÉ
Egyptská armáda zveřejnila fotografie trosek zříceného airbusu

Podle řeckého ministra obrany Pana Kammenose se airbus předtím, než v noci ze čtvrtka na pátek zmizel z radarů, náhle propadl z 11 200 na 4 500 metrů. Přitom provedl několik ostrých výkrutů a skončil ve vývrtce.

Kapitán Mohamed Saíd Šúkajr měl nalétáno víc než šest tisíc hodin.

Kapitán Mohamed Saíd Šúkajr měl nalétáno víc než šest tisíc hodin.

FOTO: Profimedia.cz

Původně přitom vyšetřovatelé předpokládali, že se tak stalo po výbuchu na palubě a posádka už v té chvíli stroj neovládala.

Ukázalo se ale, že mohlo jít o poslední zoufalé manévry, které měly zachránit život 66 lidí na palubě.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Trosky z Airbusu A320 letecké společnosti EgyptAir

zdroj: Reuters

První prudký obrat byl o devadesát stupňů na východ. Informace, které unikly od vyšetřovatelů, svědčí podle britského serveru Daily Mail o fatálním selhání elektroniky na palubě. Zda šlo o příčinu tragédie nebo důsledek výbuchu či požáru, zatím není jasné.

Egyptské letadlo se zřítilo 290 kilometrů severně od Alexandrie

Egyptské letadlo se zřítilo 290 kilometrů severozápadně od Alexandrie.

FOTO: Jan Kočvara, Novinky

Na palubě Airbusu A320-200 směřujícího z Paříže do Káhiry bylo 56 pasažérů, 7 členů posádky a 3 příslušníci bezpečnostních složek.

Stroj se zřítil krátce poté, co vstoupil do egyptského vzdušného prostoru nedaleko řeckého ostrova Karpathos. Francouzské i egyptské úřady potvrdily, že mohlo jít o teroristický útok.