Za logičtější považuje exšéf MI6 například 1,8 miliardy eur (48,6 miliardy Kč) určených pro potírání příčin migrace z Afriky. Dearlove se zároveň vyslovil pro mnohem tvrdší zasahování proti migrantům přeplouvajícím Středozemní moře, a to už podél afrického pobřeží.

V libovůli populistů

Posílení krajně pravicových hnutí v Evropě podle Dearlovea zavinila hlavně migrace a nyní Evropské unii hrozí, že bude čelit "povstání populistů", pokud svým občanům nedokáže, že se umí s krizí s přehledem vypořádat.

Současná krize podle něj může změnit geopolitické uspořádání kontinentu. „Pokud Evropa nedokáže přesvědčit významnou většinu obyvatel, že je schopna migrační krizi zvládnout, zůstane její osud v libovůli populistických povstání, která už jsou na vzestupu,“ prohlásila někdejší hlava britských špionů.

Evropskou politickou scénu přetvoří lidé, kteří cítí, ať již racionálně, či nikoli, že jejich zájmy a kulturní identita jsou ohroženy, varoval Dearlove. To se už stalo v Rakousku a krajně pravicové populistické strany v dalších zemích budou následovat, dodal.