„Pokyn mi však přišel na soukromý e-mail, nikoli na služební, takže jsem ho dlouho neobjevil,“ vypověděl Decuyper před vyšetřovací komisí belgického parlamentu.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Přišel jsem z policejní centrály v 9.07 hodin, pouhé čtyři minuty před výbuchem bomby. I kdybych měl k dispozici na všechno jediný knoflík, nedokázal bych pokyn splnit. Vyřazení celé sítě podzemní dráhy z provozu trvá přinejmenším půl hodiny,“ řekl Decuyper.

Deník připomněl, že exploze v metru si vyžádala dvacet lidských životů a že k ní došlo více než hodinu poté, kdy dva sebevražední atentátníci usmrtili na letišti Zaventem dvanáct lidí. „Podle informací, které se ke mně dostaly, se dopravní podnik STIB o útocích dozvěděl v 8.20 hodin,“ vypověděl Decuyper.

Výbušninu spláchl

Belgickým vyšetřovatelům se podařilo zjistit, kam zmizely výbušniny z batohu Osamy Krayema, komplice sebevražedného atentátníka Khalida Bakraouiho, který se odpálil na stanici metra Molenbeek. Deník La Libre Belgique napsal, že Krayema, švédského občana syrského původu, zachytily kamery ve společnosti Bakraouiho na stanici metra Pétillon, čtyři zastávky před Molenbeekem. Oba nesli na zádech stejné batohy.

Bakraoui nasedl do metra a vyhodil se do vzduchu, jeho společník ho však nenapodobil. Krayema belgická policie zatkla 8. dubna. Po zatčení vypověděl, že výbušninu zředil vodou a spláchl do záchodu bytu na ulici Casernes, kde se skrýval. Vyšetřovatelé to považují za možné, protože výbušnina – peroxid acetonu TATP – má podobu malých krystalků rozpustných ve vodě.

Záchranáři neuposlechli

Ze svědectví záchranářů, kteří vypovídali před parlamentní komisí zřízenou v souvislosti s krveprolitím, vyplývá, že komunikaci mezi policisty i záchranáři ochromil výpadek v komunikační síti ASTRID určené pro hasiče a záchranné služby i v mobilní síti Proximus. Zatímco kolaps první trval asi dvě hodiny, druhá měla potíže nejméně čtyři hodiny.

„Jediným spolehlivým prostředkem komunikace zůstala síť GSM, kterou při akcích nesmíme používat. Rozkaz jsme neuposlechli a povolali další posily. Jiní kolegové na nic nečekali a spontánně se rozhodli přijít nám na pomoc,“ řekl záchranář Gaston van der Driessen.