„Spojené státy a Rumunsko dnes tvoří dějiny,“ prohlásil podle ČTK velitel amerických námořních sil v Evropě a Africe Mark Ferguson, zatímco generální tajemník NATO Jens Stolteberg uvedl: „Tento den je pro NATO a transatlantickou bezpečnost milníkem.“ Stoltenberg dodal, že „protiraketová obrana je pro naši společnou obranu nezbytná”. Systém má podle něj ryze obrannou funkci.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Systém bude umístěn na letecké základně Deveselu na jihu Rumunska.

Čtěte také: Místo brdského lesa Rumunsko. USA spouštějí štít

Podle původních plánů se měl nacházet na území Polska a České republiky, prezident Barack Obama ale rozhodnutí svého předchůdce George W. Bushe pozměnil.

Systém v Rumunsku je součástí širšího štítu, který tvoří i prvky protivzdušné obrany na amerických lodích a spojeneckých plavidlech či radar s raketami v Turecku.

Radarová základnu u Deveselu

Radarová základnu u Deveselu

FOTO: ČTK/AP

Aegis s antiraketami SM-3 plánují spojenci umístit také v Polsku. Základna u města Redzikowo se má oficiálně začít stavět v pátek a její zprovoznění je plánováno na rok 2018.

Americký námořník na lodi USS Monterey v Černém moři.

Americký námořník na lodi USS Monterey v Černém moři

FOTO: Vadim Ghirda, ČTK/AP

Rusko přijímá protiopatření

Aliance ujišťuje, že systém není namířen proti Rusku, ale v prvé řadě proti Íránu a Severní Koreji. Rusové však opakují, že cílí proti nim a představuje hrozbu.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina ve čtvrtek prohlásil, že systém je pro Rusko a jeho bezpečnost „nepochybně opravdovou hrozbou“. Podle šéfa branného výboru ruské sněmovny Vladimira Komojedova jde Alianci ve skutečnosti o omezení ruské schopnosti jaderného odstrašování.

Kreml ve čtvrtek v reakci na zprovoznění obrany v Rumunsku ohlásil, že provede protiopatření. Nynější ruský premiér Dmitrij Medvěděv například před lety varoval, že by Rusko v reakci mohlo umístit do Kaliningradské oblasti nejmodernější taktický  raketový systém Iskander-M.