Italská Cosa Nostra se snaží zuby nehty udržet svůj vliv, o který se ji snaží připravit africké gangy, které se na Sicílii dostávají ze severní Afriky. Krvavé řeže se už přenesly na ulici. Před dvěma týdny došlo k palbě přímo na ulici Palerma, když si 28letý Emanuele Rubino vyřizoval účty s uprchlíkem z Gambie. Střelec skončil ve vězení a běženec v nemocnici s těžkým zraněním hlavy.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Palermo už není italské město, není to už evropské město. Změnilo se a mám pocit, jako by se přeměnilo na Istanbul nebo Bejrút,“ citoval starostu Leoluku Orlanda Focus. Kvůli uprchlíkům podle jeho slov už Sicílie není, co bývala. Je přesvědčený, že mafie ztrácí svůj vliv, protože „dřív by si s uprchlíky poradila a do Palerma by je nepustila“.

Od začátku letošního roku připlulo přes Středozemní moře do Evropy přes 177 tisíc migrantů, což je více než trojnásobek počtu za stejné období loňského roku. Přes 153 tisíc z nich letos dorazilo do Řecka a přes 23 tisíc do Itálie, asi 730 lidí plavbu nepřežilo.

Nejvíce migrantů, kteří letos připluli přes Středozemní moře do Itálie, pocházelo z Nigérie (asi 3400), dalších asi 2300 bylo z Gambie a zhruba stejný počet (asi 1500 lidí) přijel ze Senegalu, Guiney, Pobřeží slonoviny, Somálska a Mali.