Podle státního zastupitelství se Bachmann dopustil podněcování nenávisti v září 2014 svými komentáři na Facebooku, kde označil uprchlíky za "dotěrný hmyz", "odpad" a "špinavou pakáž". Za to mu hrozí v případě odsouzení přinejmenším tři měsíce vězení. S pokutou Bachmann vyváznout nemůže, protože už v minulosti byl odsouzen k podmíněnému trestu.

Bachmannova obhájkyně vyzvala soud k tomu, aby jejího klienta zbavil obvinění. Podle ní se Bachmann už dříve na jedné z demonstrací Pegidy za svá slova omluvil. Soud ale na požadavek nepřistoupil.

Bachmanna do soudní síně doprovodila maneželka Vicky.

Bachmanna do soudní síně doprovodila manželka Vicky. Před oči zúčastnění sami dali pásky, aby je nebylo na fotografiích poznat.

FOTO: Pool, Reuters

Proces by měl trvat přinejmenším do 10. května. Akreditace na jeho úterní zahájení byly uzavřeny dlouho před zahájením soudu, sto míst v soudní síni bylo rychle obsazeno a pět desítek lidí muselo zůstat venku.

A před soudní budovou se hlasitě projevovali příznivci i odpůrci Pegidy. Její stoupenci přišli s transparenty požadujícími osvobození předáka hnutí, odpůrci pokřikovali: "Bachmann patří za mříže".

Bachmann zveřejňoval kontroverzní příspěvky na Facebooku opakovaně. Loni v lednu se na sociální síti objevila fotografie, na níž měl malý knírek pod nosem a byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Kvůli tomuto incidentu musel nakrátko vedení Pegidy opustit, po měsíci se ale do něj vrátil.