V Sejmu se už nachází návrh zákona, který „bude od Polek požadovat rodit vždy a za každých okolností. I tehdy, když bude ohrožen jejich život a zdraví, když bude plod geneticky poškozen, nebo pokud otěhotněly po znásilnění, tedy bez výjimek, které v Polsku platily od roku 1993“, informoval v neděli web deníku Gazeta Wyborcza.

Jeho porušení, neboli provedení potratu, ať už lékařem, samotnou těhotnou ženou, nebo jinou osobou, navrhuje trestat vězením na pět let.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński a premiérka Beata Szydlová téměř úplný zákaz potratů již veřejně podpořili.

Protesty proti zákazu potratů

Protesty proti zákazu potratů

FOTO: Alik Keplicz, ČTK/AP

„PiS tak oplácí církvi podporu”

Vládní konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), které má v parlamentu většinu a jednoznačně stojí za tímto požadavkem Episkopátu, tak „splácí své závazky katolické hierarchii za nedávnou podporu v parlamentních volbách. Její krajně konzervativní představa se tak stane všeobecně platnou právní normou v Polsku“, upozornil deník. Zároveň uvedl, že podle posledního průzkumu agentury CBOS až 80 respondentů je opačného názoru, co se týče potratů.

Přestože mělo Polsko dosud nejpřísnější potratový zákon v Evropě, katolické církvi to už evidentně nestačí. „Následky dramaticky zpřísněného protipotratového zákona drasticky zasáhnou především nemajetné ženy, protože ty bohaté budou i nadále cestovat za potraty do ciziny,“ uvedla šéfka sdružení Rovnost Wanda Nowická.

Výzvy Episkopátu vyhnala protestující do ulic.

Výzvy Episkopátu vyhnala protestující do ulic.

FOTO: Alik Keplicz, ČTK/AP

Polky se obávají o své životy

V neděli se před budovou Sejmu, ale i před úřady jednotlivých vojvodství po celém Polsku konaly protestní demonstrace pod heslem „Naše břicha v rukou biskupů”.

„Bojíme se o své životy, které budou ohroženy ještě víc než dosud. Kdo pomůže ženám, které by měly donosit geneticky těžce postižené děti, o kterých vědí, že den po porodu zemřou, nebo otěhotněly po znásilnění nebo incestu,“ upozornila Natalia Froniarczyková z Federace na podporu žen a plánování rodiny.

„I když zákon dosud umožňoval v minimu případů legální přerušení těhotenství, ženy, které na to měly právo, se ho často nemohly dovolat. Místo jeho liberalizce přichází nevídaný krok zpět,“ dodala Froniarczyková. Zároveň upozornila, že oficiálně bylo loni v Polsku provedeno pouze 744 potratů, ale nelegálních až 200 tisíc.