Soudní přelíčení se koná přímo ve věznici Skien, kde je Breivik vězněn. Breivik sice ve středu nezopakoval nacistický pozdrav jako v první den soudu, nicméně prohlásil, že mu dává sílu Adolf Hitler, i když už nevěří v násilnou revoluci.

Breivik soudu řekl, že by bylo humánnější, kdyby ho zastřelili, než aby s ním nakládali jako doposud. Dodal, že se k němu vězeňská správa chová jako k psovi.

„Stát se mě uplynulých pět let snažil zabít. Nemyslím, že by to moc lidí přežilo tak dlouho,“ prohlásil Breivik. Tvrdí, že se ho stát snaží umlčet a on v důsledku naprosté izolace trpí bolestmi hlavy, což má špatný vliv na jeho koncentraci. Uvedl, že kromě jiného byl téměř tisíckrát šacován a jídlo, které mu podávají, je hrozné. Poznamenal, že strava je horší než waterboarding.

Chce vydat knihy

Breivik požaduje, aby se směl stýkat se svými pěti přáteli, aby směl používat e-mail a vydat dvě knihy, k nimž si chce ponechat autorská práva. Na pokoji má televizi a počítač, ovšem bez připojení k internetu.

Jak tvrdí jeho obhájce, jedinou osobou, která se směla s Breivikem ve vězení setkat, aniž by byli odděleni přepážkou, byla jeho matka. Ta ale před třemi lety zemřela.

Stát Breivikova nařčení odmítá a jeho izolaci vysvětluje snahou zamezit budování extremistické sítě.

Breivik v červenci 2011 nejprve odpálil v Oslu bombu, načež se přesunul na ostrov Uttoya, kde začínal tábor mladých socialistů. Breivik bez rozmyslu pálil do bezbranných mládežníků. Později prohlásil, že bojoval za rasově čistou Evropu.