„Pokud nebude úspěšné první kolo jednání o sestavování vlády, SNS bude kontaktovat kancelář prezidenta s tím, že upřednostní vládu odborníků. Má slova můžete chápat jako definitivní ne hybridům a chaosům,“ uvedl Danko.

„Vytváření hybridů by bylo ztrátou času,“ dodal s narážkou na případnou pravicovou koalici šesti stran. Sulík podle Danka nedokáže garantovat funkční a stabilní vládu.

Danko zdůraznil, že SNS půjde do vlády pouze se standardními stranami. Mezi ně zařadil strany Směr, SaS, Most-Híd a Síť. Výsledky voleb jsou podle SNS odrazem stavu slovenské společnosti a toho, že lidé v regionech mají pocit, že politici ztratili kontakt s jejich běžnými životy. Slovensko si podle Danka nemůže dovolit anarchii.

Fico, jako vítěz voleb, dostal od prezidenta Andreje Kisky pověření sestavit nový kabinet. Jeho pozvání k jednání však přijala pouze SNS. Fico z jednání vyloučil Kotlebovu Lidovou stranu Naše Slovensko. Ostatní pravicové strany jednání s Ficem odmítly a připravují se na sestavení pravicové vlády. Ta by však potřebovala podporu SNS.

SNS získala ve volbách 8,6 procenta hlasů a v novém parlamentu bude mít 15 poslanců.

Výsledek voleb na Slovensku

Výsledek voleb na Slovensku

FOTO: David Ryneš, Novinky