„Zveřejňování fotografií vašich dětí na Facebooku není bez rizika. Chraňte své děti!“ vyzývá francouzská policie na svých stránkách na Facebooku.

Experti varování vítají. „Kritizujeme často teenagery za to, jak se chovají na internetu, ale rodiče nejsou lepší,“ řekl Eric Delcroix, který se zabývá právními a etickými otázkami spojenými s užíváním internetu. Upozornil, že za pár let by mohly soudy ve Francii obdržet první žaloby dětí na své rodiče za to, že dříve bez jejich souhlasu umístili na sociální sítě jako Facebook či Twitter fotografie z jejich soukromí.

Jeho slova potvrdila Viviane Gellesová, právnička specializující se na témata a kauzy spojené s internetem. Rodiče jsou podle ní ze zákona odpovědni za ochranu snímků svých dětí. Delcroix dodává, že rodiče by se měli zamýšlet nad tím, jak se jednou budou jejich potomci cítit, až zjistí, že na sítích visí jejich fotografie volně dostupné desítkám a stovkám lidí.

Jak uvedl britský list The Daily Telegraph, mnoho lidí na Facebooku štvou fotografie dětí jejich přátel, a proto úřední varování uvítají. Příslušné kroky zvažuje i Facebook. Jeho viceprezident Jay Parikh ohlásil, že by firma mohla zavést systém varování pro rodiče před tím, než na svůj profil umístí fotografii dítěte.