Pro českou verzi se proto v médiích již začal používat pojem czexit po vzoru výrazu brexit používaného pro případné vystoupení Británie.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Výsledek červnového referenda, v němž se Britové vysloví k setrvání v Unii, ovlivní nejen členské země, ale i ty, které o členství teprve usilují.

Srbsko: Do EU ano, ale zas takový sen už to není

Srbský premiér Aleksandar Vučić řekl, že členství v Unii už pro balkánské státy není "tak velkým snem jako dřív". Přístupové rozhovory se Srbskem byly zahájeny loni, Bělehrad považuje za možný termín vstupu rok 2020.

„Unie ztrácí kouzelnou sílu. Ano, chceme se k ní připojit, ale není to už ten velký sen, jako tomu bylo v minulosti. Když lidé vidí, že v Británii si přeje z Unie vystoupit nejméně 50 procent občanů, veřejnost to ovlivní,” řekl Vučić. Kromě Srbska o členství stojí Černá Hora, Kosovo, Bosna a Hercegovina, Albánie, Turecko a Makedonie.

Srbský list Blic ve středečním článku s názvem Česko by mohlo vystoupit z EU, když to učiní Británie, píše srbsky o czexitu.

Lavina referend rozbije Unii na kusy

Britský The Daily Telegraph si všímá loňského průzkumu, podle něhož tři pětiny Čechů nejsou spokojeny s členstvím v EU a 62 procent by jich v případném referendu hlasovalo proti členství v EU. List také píše, že kvůli brexitu, migrační krizi i kvůli problémům eura bude letošní rok v Bruselu rušný a začíná být jasné, že plně federalizovaná Evropa je nedosažitelná. Panují obavy, že britský premiér David Cameron vypsáním referenda spouští lavinu referend, k nimž se uchýlí další politici, aby vytěžili z Bruselu speciální podmínky, což Unii rozbije na kusy.

Francouzský deník Les Echos píše, že je paradoxem, že se chce cestou Británie vydat právě Česká republika, která byla mezi hlavními oponenty ustupování Cameronovi v protiimigračních opatřeních. List připomíná, že ČR spolu s Polskem, MaďarskemSlovenskem rozhodně odmítá evropskou strategii v imigrační krizi, nechce uprchlíkům otevřít dveře a to živí protiunijní nálady.