Podle Obamy byl již schválen převoz 35 ze současných 91 vězňů umístěných na základně na východě Kuby do několika zahraničních zemí. Zbytek by měl být umístěn na některém z vybraných míst v USA.

Americký prezident si uzavření věznice vytyčil za jeden z hlavních cílů svého letos končícího druhého volebního období. Jedním z jeho argumentů je kromě kritizovaných metod, jež jsou v rozporu s americkými hodnotami, také špatná pověst v zahraničí.

"Guantánamo poškozuje naše vztahy se spojenci," pronesl Obama, podle něj jsou kvůli věznici USA negativně vnímány ve světě.

Očekává se, že plán narazí na odpor republikánů, kteří mají většinu křesel v obou komorách Kongresu.

Náklady až 450 miliónů dolarů 

Pádným důvodem pro uzavření jsou podle něho i finance. "Jen loni stál provoz věznice 450 miliónů dolarů (11,25 miliardy korun)," přiblížil šéf Bílého domu.

Umístění zbylých vězňů v USA navzdory těmto výdajům ušetří Američanům až 85 miliónů dolarů (2,1 miliardy korun) v porovnání s tím, kolik by stálo jejich držení na kubánské základně.

Očekává se, že proti plánu na uzavření věznice a umístění vězňů v USA se postaví republikáni ovládající obě komory Kongresu.

Věznice na východě Kuby byla zřízena před 14 lety. Určena byla zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích na USA z 11. září 2001.