Rajoy přibližoval Cameronovi současný stav povolebních jednání, která vede jeho protivník, šéf socialistů Pedro Sánchez. Ten hledá nyní mezi parlamentními stranami podporu pro hlasování o důvěře pro svůj budoucí kabinet, které se uskuteční začátkem března. "Věřím, že to neprojde," řekl Rajoy v rozhovoru s Cameronem. A dodal, že "nejpravděpodobnější je, že budou volby 26. června".

Sánchez na Rajoyova bruselská slova zareagoval na svém twitterovém účtu. "Pracuji na tom, aby Španělsko mělo pokrokovou vládu, zatímco ostatní v Bruselu již mluví o nových volbách. To je politováníhodné," napsal šéf socialistů.

Španělský král pověřil Sáncheze, jehož socialisté skončili v prosincových volbách druzí, sestavením vlády začátkem tohoto měsíce. Lídr vítězné Lidové strany Rajoy dostal nabídku na sestavení vlády o dva týdny dříve, ale odmítl ji.

Prosincové parlamentní volby ve Španělsku vyhrála sice Lidová strana současného premiéra Rajoye, ale získala jen 123 ze 350 křesel v Kongresu poslanců a má tak daleko k parlamentní většině. Druzí socialisté obsadili v dolní komoře parlamentu 90 křesel.

Nové volby se podle španělské ústavy mají konat, pokud žádný z kandidátů na premiéra nezíská důvěru do dvou měsíců od prvního hlasování o důvěře.