"Lidé budou zděšeni, že vláda, jak se zdá, ohrožuje tajemství týkající se národní bezpečnosti, aby získala podporu pro bezvýznamnou dohodu s Evropskou unií," uvedl podle britského deníku Matthew Elliot, výkonný ředitel kampaně Vote Leave (Hlasuj pro odchod), která zahrnuje protievropské zástupce různých stran.

Vláda podle Elliota musí vysvětlit, proč si "zřejmě myslí", že "je prodej citlivé vojenské technologie za podporu její dohody s EU ospravedlnitelný".

Británie s prodejem tři roky nesouhlasila kvůli tomu, že ve 13 bitevnících je namontovaný britský výstražný radarový systém RWR. Jde o technologii, která pilota varuje v případě, že ho zaměří radar nepřítele. Tamní ministerstvo obrany se obávalo, že tato technologie by mohla padnout do rukou teroristů, a proto prodej letounů blokovalo.

Cameron v lednu při návštěvě Prahy řekl, že s vetem ze strany Británie Česku pomůže. [celá zpráva]

Irák už převzal první dva letouny, další tři by měl obdržet v prvním pololetí letošního roku. Celkem Irák přes Aero Vodochody získá 15 strojů, které česká armáda nepotřebuje. Český stát se nepotřebné stroje snažil prodat mnoho let do několika zemí, jednání však vždy zkrachovala.