„Pan prezident nenese odpovědnost za bezpečnost Slovenské republiky,“ zdůraznil Fico. Připomněl, že pokud jde o bezpečnost země, nemá prezident žádné ústavní nástroje a nenese žádnou odpovědnost.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Koho budete jako prvního odvolávat, kdyby se na Slovensku něco stalo - pana prezidenta?" zeptal se Fico novinářů. "Asi ne, toho budete dál hladit po hlavě. Prvního budete odvolávat premiéra a jako druhého ministra vnitra," konstatoval.

Fico reagoval na novoroční projev, v němž Kiska upozornil na relativně nevelký dopad uprchlické krize na Slovensko. "Myslím, že nebyl důvod, aby nám toto (uprchlické) téma vytlačilo po většinu roku na okraj naše domácí starosti," řekl prezident. Dodal, že spojování teroristických útoků s nynější utečeneckou vlnou je "politická manipulace". [celá zpráva]

Andrej Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Fico v úterý upozornil, že vláda, která je odpovědná za bezpečnost státu, má i právo přijímat "relevantní a konkrétní" kroky. „Pokud vám nestačí Paříž, tak už opravdu nevím, jaký důkaz potřebujete,“ řekl Fico a zopakoval, že migrační vlny byly zneužity k pronikání teroristů do Evropy.

Do Makedonie pošlou policisty

Do Evropy podle něj nyní přichází denně 1000 až 5000 migrantů. „Jsou to neakceptovatelná čísla, ale tato čísla budou na jaře ještě stoupat. Je potřeba přijímat radikální opatření na hranicích Schengenu, abychom tyto migrační toky minimálně regulovali, pokud se nám je nepodaří zcela zastavit,“ řekl předseda slovenské vlády.

Připomněl odhady OSN, které počítají s tím, že do Evropy dorazí tři milióny běženců. „Neregulované migrační toky je potřeba zastavit,“ zdůraznil Fico. V této souvislosti označil pomoc zemím mimo evropskou osmadvacítku, přes jejichž území migranti přichází, za zásadní.

Slovensko proto na žádost Makedonie vyšle v únoru 25 policistů do Makedonie, kde budou čtyři týdny pomáhat s ostrahou hranic.