„Jedná se o otřesný případ novodobého otroctví. Emanuel a Antan Edetovi svou oběť krutě okradli o čtyřiadvacet let života. Po celou tu dobu s ním jednali s absolutním opovržením,“ konstatovala žalobkyně Damarisa Lakinová v soudní síní.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Do Spojeného království manželé hocha dostali tak, že mu změnili jméno, zapsali si ho do pasu a vydávali jej za své dítě.

Soud konstatoval, že manželé chlapci odepřeli právo na vzdělání, takřka ho nenechali opouštět dům a za dlouhé hodiny každodenní práce mu nevypláceli žádnou odměnu. Tím se dopustili týrání dítěte, zotročování a napomáhání k nelegální imigraci.

Hlídal i děti

Nyní čtyřicetiletý Nigerijec v domě britského páru zastával veškeré domácí práce. Vařil, uklízel, staral se o zahradu a zároveň manželům hlídal děti. Aby všechny zmíněné úkoly zastal, musel pracovat až 17 hodin denně.

Mladík za celou dobu nekontaktoval policii, protože mu odsouzení namluvili, že pokud se o něm britská justice dozví, půjde do vězení pro nelegální přistěhovalce. „Byl přesvědčený, že je na Edetových zcela závislý,“ uzavřela žalobkyně.

Na svobodu se muž dostal až v roce 2013, několik let se neúspěšně pokoušel kontaktovat přátele rodiny či policii. Buď mu nevěřili, nebo to označili za „rodinný problém.” Manželé také tvrdili, že muži za jeho práci platí – to ve chvíli, kdy pár  kontaktovala rodina zotročeného muže.