Cadot podle agentury AFP uvedl, že u zhruba stovky aktivistů se našly podezřelé předměty schopné způsobit zranění, včetně bowlingové koule. Policie předtím proti demonstrantům, kteří protestovali proti summitu a proti zákazu shromažďování, použila slzný plyn.

Před klimatickým summitem se protesty konaly po celém světě. Lidé na nich požadovali, aby se vlády zavázaly, že omezí množství emisí.

V Paříži byly demonstrace kvůli nedávným teroristickým útokům zakázány. Okolo klubu Bataclan, kde vraždili islamisté, se utvořil lidský řetěz.

Střety v Paříži před klimatickou konferencí

Střety v Paříži před klimatickou konferencí

FOTO: Christophe Ena, ČTK/AP

„Zneužívají, znečišťují, vydělávají! V ohrožení je společnost a podnebí,” stálo na jednom z nápisů, které přinesli někteří z tisíců účastníků akce.

„Je třeba veřejně tlačit na vedoucí představitele. Zrušení manifestace nás zklamalo, ale tohle je dobrá alternativa k mobilizaci,” vysvětlila novinářům 29letá účastnice řetězu Aude.

Boty na náměstí Republiky v Paříži

Boty na náměstí Republiky v Paříži

FOTO: Laurent Cipriani, ČTK/AP

Aktivisté koalice Climat 21 pokryli pařížské náměstí Republiky tisícovkami bot, aby tak vyjádřili nesouhlas se zákazem manifestace k nadcházejícímu summitu. Své boty jim podle francouzských médií poskytly na výraz solidarity i osobnosti jako herečka Marion Cotillardová, šéf OSN Pan Ki-mun a papež František.

Demonstrant v Paříží

Demonstrant v Paříží

FOTO: Benoit Tessier, Reuters

Na 200 lidí se rozhodlo zákaz nerespektovat a vytvořilo demonstraci, která postupovala k náměstí Republiky. Mnozí z účastníků této akce měli zahalené tváře a někteří začali házet na přítomné početné bezpečnostní síly lahve a další předměty. Policisté nakonec demonstranty rozehnali silou. Narušitelé se podle AFP sešli na výzvu skupiny nazývající se Anticop21.

Ochránci přírody při protestu v Paříži

Ochránci přírody při protestu v Paříži

FOTO: Benoit Tessier, Reuters

Nenásilné demonstrace plné lidí na podporu mezinárodní dohody ke snížení škodlivých emisí do ovzduší se uskutečnily například v Sydney, Berlíně, Londýně, Sao Paulu, Hongkongu či New Yorku. V mnoha dalších městech se demonstrovalo již v pátek a v sobotu.