Brahim byl na výslechu v únoru poté, co ho zastavila policie v Turecku kvůli podezření, že směřuje do řad extremistů bojujících v Sýrii. Turci ho proto vrátili zpět do Belgie.

„Popíral, že chtěl do Sýrie. Říkal, že jenom jel do Turecka na dovolenou,“ řekl Van der Sypt. „Neexistovaly žádné náznaky, že by se podílel na teroristických aktivitách. Byl to jen mladý radikál, nebyl důvod ho zadržovat,“ dodal mluvčí.

Brahim byl jedním z těch, kdo se v pátek odpálili v Paříži. [celá zpráva]

Také Salaha, který teroristy do metropole vezl a doteď vyšetřovatelům uniká, Belgičané vyslýchali, i když v Turecku nebyl. Ani jeho neshledali nebezpečným.

„Nemůžeme sledovat každého,“ poznamenal Van der Sypt. „Máme více než 130 lidí, o nichž víme, že se vrátili ze Sýrie, a sotva je zvládáme,“ doplnil. Ani navýšení prostředků a policistů ale podle něj do budoucna nezaručí, že se podobné případy a útoky nebudou opakovat.

„Je to předně společenský problém, to je to hlavní. Soudní reakce je až poslední odpovědí, důležitější je prevence před radikalizací lidí,“ řekl mluvčí.

Mohammad Abdeslam (vlevo), bratr dvou útočníků z Paříže Salaha a Brahima, zapaluje na balkóně svého domu v Molenbeeku svíčku.

Mohammed Abdeslam (vlevo), bratr dvou útočníků z Paříže Salaha a Brahima, zapaluje na balkóně svého domu v Molenbeeku svíčku.

FOTO: Virginia Mayo, ČTK/AP

Bratr zapálil svíčku

V bruselské čtvrti Molenbeek, odkud atentátníci pocházeli, se ve středu sešli lidé, aby vyjádřili soustrast s oběťmi. Svíčku na svém balkónu zapálil i Mohammed Abdeslam, jehož policie po útocích vyslechla, ale pak propustila.

Mohammed v úterý vyzval prchajícího Salaha, aby se policii vzdal.

ČTĚTE TAKÉ
Teroristé ve Francii zabili nejméně 127 lidí. O život stále bojují desítky lidí
Přehledně: Teroristé, kteří vraždili v Paříži
Bezprecedentní útoky, černý pátek třináctého, popisují francouská média atentáty v Paříži
ON-LINE REPORTÁŽ
Atentátník opásaný výbušninami měl vstupenku na stadión, zastavila ho ochranka
Přímo vedle něj se odpálil terorista. Život mu zachránil mobil
Atentátník se syrským pasem prošel do Evropy jako uprchlík přes Řecko
Mladý pár si vyrazil v Paříži na večeři. Studentka se domů už nevrátila
Francouzská policie pozatýkala už sedm lidí z okolí jednoho z atentátníků
Lékař: Ošetřovali jsme válečná zranění způsobená válečnými zbraněmi 
Lidé padali jako klasy obilí ve větru, popsali svědci střelbu v hudebním klubu