„Druhá fáze přijde na řadu v případě, že slovinská opatření nezaberou a bude nadále docházet k ilegálnímu překračování hranic,“ oznámila rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

V případě, že přijde patřičný pokyn, vyroste druhá část plotu během osmačtyřiceti hodin.

Vybudování první části ale zabere týdny. Podle informací ministra Josefa Ostermayera, který má na starosti imigraci, bude plot dva metry vysoký.

Stejně jako kritizované Maďarsko

Rozhodnutí vybudovat plot vyvolalo v Rakousku bouřlivou diskuzi, protože rakouský kancléř Werner Faymann před nedávnem za stejný krok kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána.

Maďarsko začalo se stavěním plotu na hranicích jako první a sklidilo za to ostrou kritiku z různých koutů celé Evropy. S tím, jak se migrační krize prohlubovala, se ale začaly přidávat i další státy.

Ploty už stojí na německých, francouzských, nizozemských i švédských hranicích. Předseda Evropské rady Donald Tusk ve čtvrtek v této souvislosti přiznal, že sjednocená Evropa podstupuje boj za zachování schengenského prostoru volného pohybu a zatím jej prohrává. [celá zpráva]