Opozice po kabinetu požaduje, aby od dohody, která podle nich ohrožuje územní celistvost Kosova, ustoupil. Vládní koalice naopak opozici obvinila, že se tímto způsobem snaží dostat k moci neústavními prostředky.

Terčem protestu se v úterý stal i kosovský premiér Isa Mustafa. Stoupenci nacionalistického hnutí Sebeurčení ho během návštěvy Podujeva zasypali vajíčky.

Vejce na něj házeli v září i zákonodárci v kosovském parlamentu. Z budovy ho museli vyvést bodyguardi, kteří ho chránili deštníky.

Kosovský premiér je terčem různých protestních akcí hnutí Sebeurčení kvůli dohodě, kterou uzavřel 25. srpna v Bruselu při dalších jednáních s Bělehradem o normalizaci vztahů. Tato dohoda se týká Společenství srbských obcí v Kosovu.

Opozice premiérovi vyčítá, že dohoda poskytuje tomuto útvaru příliš velké autonomní pravomoci, podobné, jako má bosenská Republika srbská (RS), v níž mnozí vidí stát ve státě. Hrozby bosenských Srbů, že se od Bosny oddělí, vyvolávají obavy, že by se totéž mohlo stát v Kosovu.